Efsanevi Boksör Muhammed Ali'nin Adı Havalimanında Yaşayacak

Spor dünyasında "tüm zamanların en büyüğü" olarak anılan ve 74 yaşında hayatını kaybeden efsanevi boksör ve Müslüman aktivist Muhammed Ali'nin ismi memleketi Kentucky'deki havalimanına verilecek.

Spor dünyasında "tüm zamanların en büyüğü" olarak anılan ve 2016 yılında 74 yaşında hayatını kaybeden efsanevi boksör ve ünlü ırkçılık karşıtı Müslüman aktivist Muhammed Ali'nin ismi memleketi Kentucky'deki havalimanına verilecek.

TOPLANTI SONRASI KARAR ALDILAR

Amerikan basınına göre, Ali'nin memleketi Kentucky'ye bağlı Louisville Yerel Havalimanı Yönetim Kurulu dün yaptıkları toplantıda tesisin adını "Louisville Muhammed Ali Uluslararası Havalimanı" olarak değiştirme kararı aldı.

"ALİ, ASLA MEMLEKETİNİ UNUTMADI"

Muhammed Ali'nin eşi Lonnie Ali, yaptığı açıklamada, söz konusu isim değişikliğinden dolayı gurur duyduğunu belirterek, "Ali, bir dünya vatandaşı olmasına rağmen asla memleketini unutmadı." ifadesini kullandı.

KARAR DOĞUM GÜNÜNDEN 1 GÜN ÖNCE GELDİ

Havalimanının yönetim kurulu ise söz konusu değişikliğin bir yıldan uzun süredir yapılan çalışmanın sonucu olduğunu kaydetti. Söz konusu karar, Muhammed Ali'nin doğum gününden bir gün önce geldi. Efsanevi boksör yaşasaydı bugün 77 yaşına girecekti.

MUHAMMED ALİ KİMDİR?

Müslüman olmadan önceki adı Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de ırkçılığın hayli yoğun olduğu Louisville'de dünyaya geldi.

Henüz 22 yaşındayken 1964'te Sonny Liston'u yenip en genç Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olan Clay, zaferinin ardından İslam dinini seçtiğini ve adını da Muhammed Ali olarak değiştirdiğini açıkladı.

Uzun süre Parkinson hastalığı ile mücadele eden Muhammed Ali, solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Arizona'nın Phoenix kentindeki bir hastanede 3 Haziran 2016'da hayata gözlerini yumdu.

Efsanevi Boksör Muhammed Ali'nin Adı Havalimanında Yaşayacak - Son Dakika Spor
Kaynak: AA
17 Ocak 2019 Perşembe 07:04
YORUMLAR (1)
  • LEVENT PÜTÜRGE : BENCE İSTANBUL BAKIRKÖY DEN SARAYBURNU NA KADAR OLAN SAMATYA SAHİL YOLUNUN DA İSMİNİ KENEDY DEN M.ALİ YE ÇEVİRELİM
    Cevap Yaz 22 2 Yayından Kaldır

Son Dakika