Ege'nin İki Yakası Lezzet Şenliğinde Buluştu

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, unutulmaya yüz tutmuş Boşnak, Girit ve Midilli ve Ayvalık yöresine ait geleneksel yemekler yeniden hayat buldu.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, unutulmaya yüz tutmuş Boşnak, Girit ve Midilli ve Ayvalık yöresine ait geleneksel yemekler yeniden hayat buldu.

Genelde zeytinyağlı yemekler, otlar ve deniz ürünlerinin Ege kültürüyle harmanlandığı zengin mutfağıyla bilinen Ayvalık, bu özelliğiyle otoritelerce Türkiye'nin önemli bir gurme kenti olarak kabul edilirken, bu bilinçle hareket eden Ayvalık Belediyesi, özellikle mübadele döneminde Girit ve Midilli'nin yanı sıra Boşnak kültürünün en güzel örneklerinden oluşan yemekleri bir kitapta toplamak yemek şenliğinin bu yıl ikincisini organize etti. Şenlik kapsamında ilçede bir ilk olma özelliğini taşıyan Zeytin Müzesi'nin açılışının da gerçekleştiği gözlenirken, 'En İyi Tarif Benimki' sloganıyla düzenlenen şenlikte Yunanistan'ın Midilli adasından gelen bir grup ev hanımının da yaptıkları birbirinden leziz yemekler beğeniye sunuldu. Birinciye bin liralık ödülün verildiği yemek yarışmasında finale kalan; Saffet Cambaz, Emel Ayşe Kayserili, Emel Yavuz, Gülsüm Kamu, Stratis Pothas, Keti Pantelara, Sevasti Simou, Samartzidoğu Dora, Sofia Koufopoulou ve Benal Satıcı adlı yarışmacıların, Peynirli Patlıcan, Kabak Çiçeği Dolması, İncir tatlısı, Kuzu Etli Maydonoz yemeği, Kolocito, Etli Enginar Kapama, Enginarlı Kuzu Yahni, Asma Yaprağında Enginar Dolması, Ebegümeçli Kabak Dolması, Zeytinyağlı Enginar, Lorlu Tart, Sufahazo, Sirkeli Kalamar isimlerini taşıyan yemekleri arasında jüri üyelerinin tercih yapmakta zorlandıkları kaydedildi.

Yarışma jürisinin yemeklerde yüzde 60 lezzet, yüzde 20 orijinallik, yüzde 10 görsellik ve yüzden 10'da doğru malzeme kullanma kriterleriyle puanlama yaptıkları gözlendi. İstanbul Divan Otel'in Aşçıbaşısı Aydın Demir, Slow Food İstanbul Temsilcisi ve Lezzet Dergisi yazarı Ayfer Yavi, Cumhuriyet Gazetesi Gurme eki yazarı Aylin Öney Tan, Yunanistan'ın ünlü gazetecisi İrene Kanlı, Yunanlı Gurme Yazarı Kleanthi Voulala, Ayvalıklı Restoran İşletmecisi Fatma Karakuş ve 25 yıllık ev hanımı Dilek Türközen'in jüri üyeliklerini üstlendikleri yarışmada; Yunanistan'ın Midilli adasında aşçı olduğu öğrenilen Stratidis Pothas'ın yanı sıra Emel Yavuz ve Benal Satıcı adlı ev hanımlarının dereceye girdikleri öğrenildi. Yarışmada, Yunanlı ev hanımı Sofia Kufopoulou'nun kendi kafasından meydana getirdiği hindi jambonlu 'Dostluk Yemeği' en çok ilgi gören yemeklerin arasında olduğu gözlendi.

EGENİN İKİ YAKASI BULUŞTU

Ayvalık'ta ikincisi düzenlenen Yemek Şenliği kapsamında düzenlenen panel ise şenlik programı çerçevesinde açılan Zeytin Müzesi'nde gerçekleştirildi. Panelde konuşmacıların Ege'nin iki yakası arasında ki lezzet köprüsünün iyi değerlendirildiğinde dünya geneline açılabilecek dev bir ekonomik geliri sağlayabileceği vurgulanırken, oluşturulacak sinerjiyle Ege Mutfağı'nın unutulmaya yüz tutmuş tadlarının gelecek nesillere aktarılmasının önemi vurgulandı. Konuşmacıların, sığır yetiştiricilerinin hayvanlarına verdikleri yemlerden başlayıp, sofralara kadar uzayan yolun her aşamasında kullanılan kimyasal maddeler nedeniyle artık sofralardaki yemeklerin eski tadlarının kalmadığının altı çizilirken, her fırsatta organik tarımın önemine dikkat çektikleri gözlendi.

Ayvalık'ta, 'En İyi Tarif benimki' sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Yemek Şenliğine halkın yoğun ilgi gösterdiği gözlenirken, Ayvalık Turizm Otelcilik Meslek Lisesi öğrencilerinin de görev aldığı şenliklerde Ayvalık Belediyesi'nin efsane Bando Takımı ile Ayvalık Roman Müzik Orkestrası davetlilere müzik ziyafeti verdi.

Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, amaçlarının kendilerinden önceki nesillerin unutulmaz lezzetlerini gün ışığına çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirterek, şenlikleri gelenekselleştirmek için çaba gösterdiklerinin altını çizdi. Türközen,  "Ayvalık'ın turizm alanındaki birçok turizm bölgesinde zor bulunabilecek seçeneklerini vizyona çıkarmaya çalışıyoruz. İlçemizin doğal, kültürel, tarihi değerlerinin dışında zeytin yağı kültürüyle harmanlanan yemek kültürünü de ülkemiz ve dünya geneline tanıtabilmenin mücadelesini sürdürüyoruz" dedi. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

27 Mayıs 2012 Pazar 17:32

Yunanistan, Balıkesir, Ege, Ayvalık, Politika, Güncel