Eğitim-Sen'den, Milli Eğitim Politikalarına Eleştirisi

Eğitim-sen Sivas Şube Başkanı Önder Doğan, 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk yarısında, eğitimin çözüm bekleyen sorunlarının arttığını belirterek, 'Siyasi iktidarın eğitime ve topluma yönelik dayatmacı ve baskıcı uygulamalarının zirve yaptığı bir dönem yaşadık' dedi.

Eğitim-sen Sivas Şube Başkanı Önder Doğan, 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk yarısında, eğitimin çözüm bekleyen sorunlarının arttığını belirterek, "Siyasi iktidarın eğitime ve topluma yönelik dayatmacı ve baskıcı uygulamalarının zirve yaptığı bir dönem yaşadık" dedi.

Eğitim- Sen Sivas Şube Başkanı Önder Doğan sendika binasında düzenlediği basın toplantısında 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını değerlendirdi. Eğitimde ticarileştirme ve dinselleştirme adımları atıldığını ve sorunların arttığını belirten Doğan, "Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim alanında attığı her adımda öğretmen, öğrenci ve velileri mağdur etmeyi sürdürmüş, paralı eğitim uygulamalarını arttırarak, toplum içindeki sınıfsal çelişkileri eğitim sistemi üzerinden daha da derinleştirmekten çekinmemiştir" dedi.

Devlet okullarının sorunları ile baş başa bırakıldığını, özel okullara yönelik doğrudan teşvik politikaları uygulandığını kaydeden Önder Doğan, "2014'te öğretmen ve derslik açıkları, atama bekleyen öğretmenler, laik-demokratik eğitim anlayışıyla temelden çelişen uygulamalar, anadilinde eğitim taleplerinin yok sayılması, kalabalık sınıflar, taşımalı eğitim, okulların altyapı eksiklikleri ve bütçe yetersizliği gibi acil çözüm bekleyen çok sayıda sorun ise yine çözümsüz bırakılmıştır" diye konuştu. - Sivas

Kaynak: DHA

23 Ocak 2015 Cuma 17:20

Önder Doğan, Sivas, Eğitim Sen, Politika, Güncel