Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 'Son 3 Yılın En Yüksek İhracatı'

– Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan dış ticaret rakamlarının Mart ayında son 36 ayda gerçekleşen en yüksek ihracat rakamı olduğunu belirtti.

– Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan dış ticaret rakamlarının Mart ayında son 36 ayda gerçekleşen en yüksek ihracat rakamı olduğunu belirtti. 
Zeybekci, yaptığı açıklamada, 2017 yılının Mart ayında ihracatın 14.5 milyar dolar ve ithalatın da 19 milyar dolar olduğunu hatırlatarak dış ticaret açığının yüzde 10 azaldığını vurguladı. Mart dönemindeki ihracat gerçekleşmesinin, son 36 aydan bu yana gözlemlenen en yüksek aylık ihracat anlamına geldiğini dile getiren Zeybekci, "Başka bir ifadeyle ihracatçılarımız, 2014 Mart ayından sonra tek bir ay içerisinde gerçekleştirilen en yüksek ihracat rakamına bu ay erişmiştir. Ayrıca geçen yılın aynı döneminde yüzde 71.8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranımız, bu sene Mart ayı itibariyle yüzde 76.3 düzeyine yükseldi. Serbest Bölgelerden yapılan ticaret, bavul ticareti ve hizmet ticareti verileri de hesaba dahil edildiğinde, 2016 itibariyle yüzde 88 olan bu oranın 2017 için de ihracatımızdaki artışla birlikte yüzde 90 – yüzde 91 seviyelerinde gerçekleşeceğini söyleyebiliriz." dedi. 

Zeybekci, ihracattaki artışla birlikte, 2017'nin ilk çeyreğinde dış ticaretin büyümeye katkısının pozitife dönmesini ve bu pozitif ivmeyi tüm yıla taşımasını öngördüklerini ifade ederek şunları söyşledi:

"Bu noktada, Ekonomi Bakanlığı olarak ihracatçılarımızın her zaman yanında olduğumuzu vurgulamak isterim. İlerleyeceğimiz yol bellidir: küresel ticarette kuralları belirleyen etken bir Türkiye için daha fazla pazarda daha rekabetçi ürünlerle yer almak…Bu bağlamda yılın ilk çeyreğinde bizlere ümit verici bir ihracat tablosu çizen ihracat camiasının tüm bireylerine derin şükranlarımı sunarım."

- İstanbul
02 Nisan 2017 Pazar 15:16

Ticaret Bakanlığı, Politika, Güncel