Ekrem Kaçeroğlu'nun Öldürülmesiyle İlgili Duruşma Ertelendi

İZMİR'in Bornova ilçesinde, Kobani eylemleri sırasında silahla vurulup yaralanan, düştüğü yerde dövülen ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan Ekrem Kaçeroğlu'nun (38) öldürülmesiyle ilgili davanın görülmesine devam edildi.

İZMİR'in Bornova ilçesinde, Kobani eylemleri sırasında silahla vurulup yaralanan, düştüğü yerde dövülen ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan Ekrem Kaçeroğlu'nun (38) öldürülmesiyle ilgili davanın görülmesine devam edildi.

Bornova Doğanlar Mahallesi'nde 7 Ekim 2014'te, Kobani'ye yönelik DEAŞ saldırılarını protesto etmek için eylem yapanlara polis müdahale etti. Bu sırada Ekrem Kaçeroğlu, pompalı tüfekle açılan ateş sonucu yaralandı. Kanlar içinde yerde yatan Kaçeroğlu'na daha sonra mahalleden bir grup saldırarak dövdü. Ağır yaralanan ve hastanede tedaviye alınan Ekrem Kaçeroğlu, 10 Ekim'de yaşamını yitirdi. Olayın ardından araştırma yapan polis, TOMA'nın üzerindeki kameralardan çekilen görüntülerden Kaçeroğlu'na saldırdıkları ve silah kullandıkları saptanan Reşit A., kardeşi Kubilay A. ile akrabaları olan Suat D. ve Murat K.'yi gözaltına aldı. İzmir Nöbetçi 4'üncü Sulh Ceza Hakimliği, Ekrem Kaçeroğlu'nun ne şekilde ve kim tarafından yere düşürüldüğünün bilinmediğini belirtip, yerdeyken yaralıya eylemde bulunduklarından Kubilay A. ve Murat K. için tutuklama kararı verdi. Silah kullanan Reşit A. ve Suat D. ise Kaçeroğlu'na yönelik eylemde bulunduklarına dair yeterli, güçlü delil elde edilemediğinden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Tutuklu Kubilay A. ve Murat K. da daha sonra avukatlarının itirazı üzerine tarafından tahliye edildi. Sanıklar hakkında dava açıldı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın bugün yapılan duruşmasına, öldürülen Ekrem Kaçeroğlu'nun ailesinin avukatları ile tutuksuz yargılanan sanıkların avukatları Ercan Dönmez ve Tolga Turgut katıldı. Sanıklar ise duruşmaya gelmedi. Kaçeroğlu'nun avukatları daha önce Jandarma Kriminal Daire Başkanlığına gönderilen görüntülerin ayrıştırıldıktan sonra tekrar gönderilerek incelenmesini istedi. Avukatlar ayrıca, olayın yaşandığı bölgedeki güvenlik kameraları ile TOMA'nın kaydettiği görüntülerin yeniden incelenmesi yönündeki beyanlarını dilekçe ile mahkeme heyetine sundu. Mahkeme başkanı bir önceki celse kararlaştırılan keşfin yapıldığını, teknik bilirkişinin raporu hazırladığını söyledi. Sanık avukatları ise keşif ve bilirkişi raporlarını incelemek için süre istedi.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarına keşif ve bilirkişi raporlarını incelemeleri için süre verilmesine, alınan raporlar ile keşif ve bilirkişi raporlarındaki görüntülerin çözünürlüklerinin düşük olması nedeniyle kriminale gönderilmesinin reddine karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca, dosyanın çok kapsamlı olmasından dolayı daha önceki celselerde alınan ve uygulanmayan ara kararlardan vazgeçilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

- İzmir

Kaynak: DHA
13 Aralık 2017 Çarşamba 16:48
Abone Ol
Paylaş

Son Dakika