'Eleştirmeyin Destekleyin'

Balyoz Tutuklusu Askerlerin Eşlerini Eleştirmek Yerine Katkı Vermek Gerekir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balyoz davası kapsamında tutuklanan askerlerin eşlerinin Anıtkabir'e yürümesine ilişkin, hukuk içinde herkesin gösteri yapabileceğini, eleştirmek yerine onlara katkı verilmesinin gerektiğini söyledi.

Ankara'da bazı meslek odalarının başkanları ile kahvaltıda bir araya geldikten sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, dün gece Ankara'da yapıldığı öne sürülen sürpriz görüşmeye ilişkin bir soruya, "Bir Milletvekili arkadaşımla görüştüm, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu." karşılığını verdi.

Dikta iddialarına ilişkin bir başka soruya ise Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan dikta olup olmadığını öğrenmek istiyorsa, en yakın esnafa uğrasın. Rahatlıkla telefon ile konuşuyor mu konuşmuyor mu sorsun. Aldığı cevaba göre karar versin." dedi. Başbakan'ın siyasetten çekileceğine ilişkin bir soruya da Kılıçdaroğlu, "2012'de çekileceğini zaten söylemişti. Yeni bir taahhüt değil." diye konuştu.

Libya'daki halk hareketlerini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, demokrasi, insan hakları, eşitliğe Libya'nın da ihtiyacı olduğuna inandıklarını söyledi.

Gönüllerinin Libyalı demokratlarla olduğunu ve onları desteklediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, baskıya hiçbir ülkenin izin vermemesi gerektiğini vurguladı.

İnsanların ortak paydasının demokrasi, özgür düşünen insan olması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, bu konularda herkesle beraber olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Susurluk'un önemli isimlerinden Sedat Bucak'ın kardeşine CHP'nin milletvekilliği adaylığı götürdüğüne ilişkin bir soruya ise Kılıçdaroğlu, "Ben Sayın Bucak ile görüşmedim." diyerek net bir cevap vermedi.

Başbakan'ın Libya'daki gelişmelere ilişkin Mısır'daki gibi bir tavır almamasının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Ödülün hakkını veriyor." karşılığını verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin asker eşlerinin Anıtkabir ziyaretini eleştirmesine ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, demokrasi içinde, ilgili yerlerden izin alarak yürüyüş ve gösteri yapılabileceğini, bunu eleştirmemek gerektiğini söyledi.

Bahçeli'nin kendi penceresinden haklı olabileceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Hukuk içinde kalmak şartıyla toplumun bütün katmanları, gösteri, yürüyüş, protesto yapabilir. Eleştirmek değil bunlara katkı vermek gerekiyor." şeklinde konuştu. - ANKARAKaynak: CHA

21 Şubat 2011 Pazartesi 11:30

Politika, Güncel