Elleriniz De Gençleşsin !

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Eser Aydoğdu 'el estetiğindeki yenilikler ' hakkında bilgi verdi.

Son zamanlarda biz estetik cerrahlara ellerdeki yaşlanma belirtilerinin giderilmesine yönelik ciddi bir talep mevcuttur. Kişinin ellerinde kırışıklık,çöküklük, leke, alttaki damarları belirgin haldeyse yaşlı eller kişiyi ele verebiliyor.Eller, yüzümüze ya da vücudumuzun güneş görmeyen diğer bölgelere göre daha hızlı yaşlanır. Yağ kaybedildikçe ellerdeki damarlar daha da belirginleşir, yaşla birlikte ortaya çıkar. Kolajen ve elastin kaybı güneşin verdiği hasarlarla birleşince, üzerine yaşlanma da eklenince cilt gevşer, belirgin olarak nemsizlik ve lekelenme problemleriyle karşı karşıya kalınır.

Op.Dr.Eser Aydoğdu "El estetiğinde" uygulanan son yöntemleri sıraladı.

- Peeling ve TCA uygulaması

El için tercihimiz TCA (TriCloro AsetikAsit) ve peelinglerdir. TCA peeling uygulaması ile üst deri soyuluyor ve böylece derinin yenilenmesi ve gençleştirilmesi sağlanmış olmaktadır. Peeling işlemi ile cilt lekeleri, güneş hasarlı cilt, cildin yağ-nem dengesizliği gibi pek çok sorunu gidermek veya azaltmak mümkün oluyor. TCA peeling uygulanan bölgedeki cilt daha parlak, gergin bir hale getirir.

- Kalsiyum hidroksi apatit dolgusu

Klinik ortamında lokal anestezi altında 15-20 dakika süren bu işlemde genellikle kalsiyum hidroksi apatit maddesinden oluşturulan bir dolgu maddesi el sırtına 3-4 noktadan verilebilmekte ve masaj yapılarak tüm el sırtına yayılması ve ellerdeki kırışık ve yaşlı görünümün yok edilmesi sağlanmakta.

- Hyalüronik asit dolgusu

Hyalüronik asit, cildimizin yapı maddelerinden biri, zaten doğal olarak ciltte bulunur ama yaşla azalmaya başlar. Ağırlığının 1000 katı kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla cildin su tutma kapasitesini artırır. Cilt altını dolgun, sağlıklı bir hale getirir. Hızlı ve pratik bir uygulamadır. Cilde anestezik bir krem sürüldükten sonra ince bir iğneyle dolgu maddesi cilt altına verilir.

- Yağ enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu gittikçe popüler hale gelen bir uygulamadır. Enjekte edilen yağ dokusuyla hem yüz cildinde hem de el derisinde bir gençleşme, iyileşme, parlak bir doku oluşmaktadır. Yani derinin kalitesi artmakta ve biolojik yaşı azaltılabilmektedir.

- Kök hücre- Fibrocell uygulaması

Bu yöntem, özel bir kültür yöntemi ile otolog canlı fibroblast hücre hattı oluşturmak için hastanın kulak arkasından  punch ile alınan küçük bir biyopsi gerektirir. Sayısal olarak çoğaltılan bu canlı otolog fibroblastlar hastanın direk olarak dermisine enjekte edilerek burada sürekli bir protein tamir sistemi oluştururlar. Son bulgular; cilt gençleştirmede  12 aydan 48 aya kadar ölçülebilir bir iyileşme olduğunu göstermektedir. Bu çalışmalardaki histolojik analizler fibroblast enjeksiyonunun kolajen artışını sağladığını ve bununla birlikte dermal kolajenin kalınlığını ve yoğunluğunu da artırdığını kanıtlamaktadır. Bu yöntem herhangi bir alerjik tepki vermez.

- Vitamin ve Mezoterapi

El gençleştirme yöntemlerinden biri olan mezoterapi tedavisinde 2 veya 4 mm'lik ince enjektörler yardımı ile cildin mezoderm tabakasına vitamin, antioksidan ve kolajen artırıcı etkisi olan madde verilmesidir.
 

Kaynak: Bültenler

27 Ekim 2014 Pazartesi 09:12

Yükseköğretim Kurulu, 20 Dakika, Son Dakika
YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika Haberleri