Emekli maaşına el konulduğu için kendini yakan vatandaşa yanık ünitesinde yer bulunamadı

Ankara'da emekli maaşına 7 yıldır el konulduğu gerekçesiyle kendini yakan Recep Peker'in hastanede yanık ünitesinde yer olmadığı için acilde yattığı iddia edildi.

Ankara Kızılay'da emekli maaşına 7 yıldır el konduğu gerekçesiyle kendini yakan Recep Peker'in Hacettepe Üniversite Hastanesi'nde yanık ünitesi olmadığı gerekçesiyle acilde yattığı iddia edildi. İddia üzerine tedavisi süren Peker'i önceki gün CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ziyaret etti.

Emir, "İşsizim, açım adalet istiyorum' diyerek kendini yakan Recep Peker isimli vatandaşımızı tedavi görmekte olduğu Hacettepe Hastanesi'nde ziyaret ettik. Genel durumu iyi ancak yanık ünitesinde tedavisi şart. Şu ana kadar Ankara'da boş bir yatak bulunabilmiş değil" dedi.

DURUM MECLİS'E TAŞINMIŞTI

Sözcü'nün haberine göre; CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ise yaklaşık bir buçuk ay önce vatandaşların emekli maaşlarını bankaların bloke etmesini ve haciz işlemi başlatmasını Meclis gündemine taşımıştı. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle önerge veren Bulut, emekli maaşlarına kredi veya kredi kartı borcu nedeniyle haciz konulamayacağının yasalarla hüküm altına alındığını hatırlattı.

"EMEKLİ MAAŞLARI BLOKE EDİLEN VATANDAŞLARIN MAĞDURİYETLERİ GİDERİLSİN"

Bulut, Bakan Selçuk'a "Emekli maaşı bloke edilen kaç vatandaşımız bulunmaktadır? Emekli maaşı bloke edildiği için son 5 yıl içerisinde kaç vatandaş dava açmıştır? Sonuçları ne olmuştur? Yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere son 5 yılda kaç emeklinin maaşına haciz gelmiştir? Emekli maaşları bloke edilen emeklilerin mağduriyetini gidermeye yönelik herhangi bir çalışmanız var mıdır?" sorularını yöneltti.

"VERDİĞİMİZ ÖNERGE DİKKATE ALINMADI"

Recep Peker'in kendini yakarak intihar girişiminde bulunmasına değinen Bulut, "Verdiğimiz önerge dikkate alınsaydı bu üzücü olay yaşanmazdı. Emekli maaşları yasa gereği bloke edilemiyor, haciz konulamıyor. Ancak toplumun savunmasız kesimleri, yasaların kendilerine verdiği güvenceyi bile kullanamıyor. Yaklaşık bir buçuk ay önce maaşlarına bloke konulduğunu söyleyen birçok emekli vatandaşımız bana ulaştı. Ben de konuyu soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdım. Ancak yanıt alamadım. İçeriği ne olursa olsun, muhalefetten gelen her öneriyi reddeden AKP'nin bu tutumu, vatandaşlarımızı mağdur ediyor. Sayıları 12 milyonu aşan emekli vatandaşlarımızın zaten düşük olan gelirleri, enflasyon karşısında hızla erirken, emeklilerimiz düştükleri ekonomik kriz karşısında büyük çaresizlik yaşıyor" dedi.

Emekli maaşına el konulduğu için kendini yakan vatandaşa yanık ünitesinde yer bulunamadı - Son Dakika
13 Eylül 2019 Cuma 18:11

Mehmet Recep Peker, Ankara, 3. Sayfa, Sağlık, Yaşam, Güncel
YORUMLAR (55)
 • Bulut : İnsanları ekmegınden edip işsiz bırakanlarda KESKE böyle beddualı yorumlar yapsanızda bizde size vicdanınız ne kadar adaletliymiş diyebilsek sayın CHPli yandaş arkadaşlar !
  Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
 • Cemil uygurcetin : Bunun ALLAHA sığınmakla bir alakası yok...şüphesiz her şey ALLAHIN takdirine kalmıştır. ...bu adamın isyanı Hz.ÖMER'İN adaleti ile hukmedecegini söyleyip müslümanlik gömleği giyip emeklisine emekcisine işçisine dar gelirlisine fakirine fukarasına kısacası kendilerinden olmayan azınlık azmış zengin taifesi dışındakiler yapılan zulumü insan onura yakışan bir yaşamı istemek Adilce bir paylaşım istemek. ..bunada gücü yetmeyince caresizlikten kendini yakma. .vah benim güzelim vatanıma vah benim güzel vatanima. ..yazıklar olsun bu ülkeyi ve insanını bu hale getirenlere.
  Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
 • M : Bende 00de 65 engelli bi vatandaşım emeklilik bekliyor um altı şudur dağılsınlar ölmeden sonuçlandırmak İçin var güçleriyle çalışıyor lar
  Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
 • Ramazan gurbuz : Kardesim herkes ayGini yorgNina gore uzatacak herseyide devletten beklemeyecek bu vatan bizim varmi baska vatan dusunun onceki hukumetleri sigara kuyrugu sanayagi kuyrugu icecek su yoktu be istbl bok goturuyordu be istbl ankara arasi at arabasi yolunda seyahat ediyorduk yasimdi su yollarabakinda utanin azicik
  Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
 • ali koç : geçim denen birsey kalmadı ben emkliyim sadaka maas alıyorum yıllardır 15 yıl olmuş emekli olalı hala mangalda kul bırakmıyorlarkonuşunca memeleketi gulluk gulisdanlık gösderiyorlar kardeşim açı geçinemiyor duyanyokmu bu sesi duymazlar işine gelmezz
  Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
 • Kömürün oğlu linyit : Millete borcunu ödeme sonrada bloke olmasın tamam emekli maaşları az ve dengesizlik var ama babam da emekli maaşı alıyor borcu yok çok şükür ayağınızı yorganına göre uzatmayı bilmemiz lazım
  Cevap Yaz 46 68 Yayından Kaldır
 • Dandik Kütahya kömürü : Ne var ki ne harcasın ulan laf olsun diye konuşuyorsunuz git biraz daha yala ödülünü al
  0 0 Yayından Kaldır
 • Erol : Yıllarca çalış didin sonuç içler acısı..kiralar 1500 emekli maaşı 1300 ..bu gengesizliği çözemiyorsanız istifa edin..
  Cevap Yaz 82 5 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız