Emmy Jürisinde İki Türk

Uluslararası Emmy Ödülleri sahiplerini buldu.

Uluslararası Emmy Ödülleri sahiplerini buldu. Emmy jürisinde Türkiye'den de iki isim dikkat çekti.
Farklı kategorilerde dünyanın en iyi TV yapımlarını ödüllendiren Uluslararası Emmy Ödülleri açıklandı. Önceki gün ABD'nin New York şehrinde yapılan 41. Uluslararası Emmy Ödül Töreni'yle farklı kategorilerde yarışan yapımların bu yılki ödüllendirme süreci de son buldu.
FİNAL JÜRİSİNDE İKİ TÜRK; Kerem Çatay VE AHMET BÖKEN
Bu yılki Emmy'de ödüle layık görülen programları belirleyen isimler arasında Türkiye'den de iki isim olması dikkat çekti. Drama dalındaki final jürisinde bol reytingli dizilerin yapımcısı Ay Yapım'ın sahibi Kerem Çatay'ın ismi vardı. Emmy'nin haber dalındaki final jürisinde oy kullananlardan biri ise TRT Haber Kanalı'nın yöneticisi Ahmet Böken oldu.
SURİYE'DE SAVAŞ HABERİNE ÖDÜL
Haber dalında birinciliği İngiliz Channel 4 (Kanal 4) televizyonunda yayınlanan ve Suriye'deki iç savaşı konu alan The Battle for Homs (Humus için savaş) adlı haber dosyası elde etti. Dosya 2012 yılının Şubat ayında Esed güçlerinin Humus'a yaptıkları bombalı saldırıyı ele alıyor. Şiddetli saldırıda pek çok sivilin yanı sıra Marie Colvin ve Remi Ochlik adlı bağımsız gazeteciler de hayatını kaybetmişti.
84 YAŞINDAKİ KADIN SANATÇIYA ÖDÜL
Taht Oyunları ve Yüzüklerin Efendisi’nden tanınan aktör Sean Bean 'Accused' (Suçlu) adlı yapımdaki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.
En iyi kadın oyuncu ödülü ise Sweet Mother (Tatlı Anne) adlı yapımdaki performansı sebebiyle 1929 doğumlu sanatçı Fernanda Montenegro'ya verildi. Brezilyalı oyuncu Merkezi İstasyon filmindeki oyunculuğu ile 1998 yılında Oscar ödülüne de aday gösterilmişti
Televizyon dizisi dalında Fransız Les Revenants (Geri gelenler) adlı yapım ödüllendirildi.
Komedi dalındaki ödül İrlandalı bir ailenin 11 yaşındaki çocuğunun hikayelerini konu alan Moone Boy adlı yapıma gitti.
ESKİ ÇİFTÇİYDİ ÖDÜLLÜ YÖNETMEN OLDU
Belgesel dalında ödülü aslen Filistinli bir çiftçi olan yönetmen Emad Burnat tarafından çekilen ve Batı Şeria’da İsrail’e yönelik direnişi ele alan Five Broken Cameras (Beş Kırık Kamera) adlı dökümanter yapım aldı. Belgesel Türkiye'de de gösterimiş ve ilgiyle izlenmişti.
SANAT PROGRAMI DALINDAKİ ÖDÜLLER
Sanat programı dalında iki yapım ödüllendirildi. Bunlardan ilki, ünlü
İngiliz Rock grubu Queen'in solisti Freddie Mercury'nin hayatını ve sanatını konu alan "Freddie Mercury: The Great Pretender" adlı program oldu.
Diğer ödül ise Güney Kore'nin MBC televizyonunda yayınlanan Hello?! Orchestra adlı programa verildi. Program, viyola sanatçısı Richard Yongjae O’Neill'in yönettiği farklı kültürlerden 24 ailenin çocuklarından oluşan orkestrayı konu alıyor.
Her yıl verilen Kurucu Ödülü ise Lost dizisinden bilinen ve Star Trek’in film versiyonunu çeken, televizyon yapımcısı Jeffrey Abrams’a gitti.

Kaynak: CİHAN

27 Kasım 2013 Çarşamba 16:45

Kerem Çatay, New York, Türkiye, Kültür Sanat