Engellilerin Bir Günlük Askerlik Heyecanı

Çanakkale'de 8 engelli genç, 'Engelliler Haftası' dolayısıyla temsili olarak askerlik yaparak terhis belgesi almanın heyecanını yaşadı.

Çanakkale'de 8 engelli genç, "Engelliler Haftası" dolayısıyla temsili olarak askerlik yaparak terhis belgesi almanın heyecanını yaşadı.
Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığında temsili olarak bir günlük askerlik yapan engelli gençler için yemin töreni düzenlendi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, temsili askerler, refakatçi askerlerin yardımıyla silahlarını tutarak ant içti. Askerler adına Ömer Polat şiir okudu, Cahit Baki ise konuşma yaptı.
Törende konuşan Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, temsili askerlik uygulamasının asil Türk milletinin vatanına ve Cumhuriyetine beslediği büyük sevginin bir göstergesi olduğunu söyledi.
Bu kapsamda kentte askerliğini yapamamış engelli bireylerin 1 gün süreyle temsili olarak askerlik görevlerini yerine getirdiklerini anlatan Uça, "Engelli evlatlarımızı askerlik vazifesini yerine getirmenin nedeniyle de ilk ve tek örnektir. Şehitler ve kahramanlar diyarı Çanakkale'de 8 engelli gencimiz de kutsal vatani görevi olan askerlik hizmetini yerine getirmek için icra ettikleri askerlik yeminiyle milletimizin onurlu evlatları arasındaki yerlerini almışlardır." dedi.
Daha sonra Çanakkale Valisi Orhan Tavlı tarafından askerlere terhis belgeleri dağıtıldı.
Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Çanakkale Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Yemliha Karakoç, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Emrullah Büyük ile aileler katıldı.
Engellilerin Bir Günlük Askerlik Heyecanı

Kaynak: AA

16 Mayıs 2019 Perşembe 18:30

Engelliler Haftası, Çanakkale, Güncel