Epileptik Anne Adaylarına Folikasit ve Vitamin Uyarısı

Halk dilinde 'Sara' olarak bilinen epilepsi hastalığı nedeniyle tedavi gören hamilelerin, sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmesi için gebelik sürecinde folikasit, doğumdan sonra da 'K' vitamini almaları gerektiği bildirildi.

MERVE TOPUZ - Halk dilinde "Sara" olarak bilinen epilepsi hastalığı nedeniyle tedavi gören hamilelerin, sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmesi için gebelik sürecinde folikasit, doğumdan sonra da  "K" vitamini almaları gerektiği bildirildi.

 Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bolayır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, epilepsinin genetiksel özellik taşıdığını ama bazı beyin rahatsızlıklarının da epilepsiyi ortaya çıkarabildiğini belirtti.

Kadınlardaki epilepsiye daha önem verilmesi gerektiğini çünkü kadınların anne adayı olduğunu vurgulayan Bolayır, bu hastaların anne olma isteğini mutlaka doktorlarına söylemesi gerektiğini söyledi.

Bolayır, epilepsi tedavisi gören ve anne olmak isteyen kadının tedavisinde ya ilacın kesildiğini ya da dozunun düşürülebildiğini belirterek, "Bazı durumlarda da ilaca devam edilir. Çünkü ilaç almaması bazı hastalarda nöbetleri artırabilir ve bu da anne ve bebek sağlığı açısında büyük risk doğurur" diye konuştu.

Sara hastası annenin çocuğunda da sıkıntılar olabileceğini dile getiren Bolayır, "Epilepsisi olan bir gebenin çocuğunda sağlık bozukluğu ihtimali normal gebelere oranla 2 kat fazla. Ayrıca kadın epilepsi ilacı kullanıyorsa bu durum 3 hatta 4 katına kadar çıkabiliyor" dedi.

Bolayır, epilepsi ilaçlarının birçoğunun çocuğa zarar verici özellik taşıdığını vurgulayarak, nöroloji doktorunun, hastasının anne olacağı ihtimalini göz önünde bulundurarak tedavi uygulaması gerektiğini, aksi halde çocukta fiziksel bozukluklar olabileceğine dikkati çekti.

Epilepsi hastası kadınların gebelik sürecinde ciddi sorunlarla karşılaşılabildiğini de belirten Bolayır, "Bu dönemde hormonal denge bozukluklarıyla epilepsinin düzeni bozulur ve zorlaşır. Gebelik durumunda nasıl tedavi yöntemi uygulanacağı da bu nedenle zorlaşır. Gebelikle birlikte epilepsi nöbetleri artabilir, verilen ilaçlar hastayı ve hastalığı olumsuz etkileyebilir. Gebe epilepsilerde bulantı kusma daha çok olacaktır. Uyku, beslenme bozuklukları olacak, annenin enfeksiyona meyli artacaktır. Bunlar ilacı düzensiz almaya neden olacağı gibi epilepsiyi olumsuz etkileyeceğinden hastalığı kışkırtabilir" ifadelerini kullandı.

"Doğumdan sonra K vitamini alınmalı"

Prof. Dr. Bolayır, özellikle klasik epilepsi ilaçlarının gebelik döneminde anne ve bebek açısından daha riskli olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Klasik epilepsi ilaçlarının etkisi daha fazladır. Bu ilaçları kullanan hamilelerin çocuklarında omurga bozuklukları olabileceği için folikasit vitamini takviyesi kesinlikle şart. Basit bir ilaç gibi gözüküyor ancak hamile ve epilepsi ilacı kullanan annenin sağlıklı bir çocuk doğurabilmesi için folikasit alması çok önemli. Çünkü bu ilaç çocuğu koruyor. Doğumdan sonra bazı epilepsi ilaçları anne ve bebekte kanama bozukluklarına yol açabilir. Bu durumda da 'K' vitamini takviyesi önemlidir. Basit vitaminler gibi gözüküyor ama hayati önem taşıyor. Özellikle 16. ve 20. haftada detaylı fetal ultrasonografi rutinleri yapmalı ve çocukta herhangi sağlık sorunu ya da fizyolojik bozukluğu olup olmadığı kontrol edilmeli. Epilepsi hastası hamileler doktor kontrolüne, kendisinin ve bebeğinin sağlığı için iki kat daha fazla dikkat etmeli." 

Epilepsi hastası annenin sağlıksız bir doğum yapacağı düşüncesinin yanlış olduğunu da vurgulayan Bolayır, bu gebelerin hastane şartlarında rahatlıkla normal doğum yapabileceğini ve bebeğini rahatlıkla emzirebileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

15 Ekim 2015 Perşembe 11:29

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Bolayır, Yerel