Ercan Karakaş: 29 Bin Lira Tazminat Vereceklermiş Komik Bir Şey

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, 1 Kasım seçim çalışmaları kapsamında geldiği Kırşehir'de, ilk durağı geçen ay 'Bayrağa Saygı Teröre Lanet' yürüyüşü sonrasında çıkan olaylar sırasında yakılan kitabevi ve bazı iş yerlerini ziyaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, 1 Kasım seçim çalışmaları kapsamında geldiği Kırşehir'de, ilk durağı geçen ay 'Bayrağa Saygı Teröre Lanet' yürüyüşü sonrasında çıkan olaylar sırasında yakılan kitabevi ve bazı iş yerlerini ziyaret etti.
Ercan Karakaş daha sonra CHP Kırşehir İl Binası önünde kendisini karşılamaya gelen partililere hitaben bir konuşma yaptı. “Kırşehir’de yakın geçmişte maalesef olmaması gereken acı olaylar yaşandı. Sizlerle birlikte bizde çok üzüldük” sözleriyle konuşmasına başlayan Karakaş, şunları kaydetti: “Ankara'daki alçakça saldırı hepimizi derinden üzdü. Ama Türkiye bunları aşacak güçte. Çünkü, Cumhuriyet Halk Partisi var. Partimiz çok kararlı. Türkiye'de insan haklarına dayalı eksiksiz bir demokrasi kuracak. İç huzuru ve barışı mutlaka sağlayacak. Gelir bölüşümünde adaleti sağlayacak. Her bakımdan daha yaşanır ve dünyada itibarlı bir Türkiye'yi inşa edecek. Biz eminiz ki, Cumhuriyet Halk Partisi olarak seçimde iyi bir sonuç alacağız. Bu saldırılar, katliamlar bu terör ve şiddet Türkiye'de bitecek. Hiç umutsuzluğa kapılmayalım. Tarihe de baktığımız zaman, saldırı ve şiddet yanlıları, zalimler her zaman kaybetmiştir. İnsanlıktan, aydınlıktan, barıştan yana kesimler kazanmıştır. Türkiye'de de böyle olacaktır.”
KARAKAŞ: 10 EKİM SALDIRISI, EN GADDARCA VE ACIMASIZCA SALDIRIDIR
CHP İl Başkanlığı önündeki konuşmasının ardından Ercan Karakaş, Parti binasına çıkarak basın mensuplarına açıklamada bulundu.
Karakaş, AK Parti iktidarının ülkeyi büyük bir kaosa süreklediğini ve bunların son bulması gerektiğini belirterek, “En son acımız, büyük acımız, 10 Ekim’de Ankara’da olan saldırıdır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük saldırısı. En gaddarca ve acımasızca saldırısı. 99 insanımızı orada yitirdik. Daha yoğun bakımda olan var ve maalesef daha hükümet demokrasilerde yapılması gereken şeyi yapmış değil. Biliyorsunuz demokrasilerde büyük bir katliam ve büyük bir olay yaşandığında, yurttaşlar yaşamını yitirdiğinde siyasi sorumlu olan bakanlar hiç tereddüt etmeden istifa ederler. Çünkü, demokrasi böyle bir şey. Yoksa demokrasi ilerlemez. Bütün bu katliamlar, can alıcı olaylar karşısında hükümet, onun ilgili bakanları hiç bir şey olmamış gibi yollarına devam ederse demokrasi kültürü yerleşmez. Ankara Emniyet Müdürünü görevden uzaklaştırmakla bu iş çözülmüyor. Genel Başkanımızın dediği gibi, biz derhal İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı'nın istifasını bekliyoruz. İstifa etmiyorlarsa, Başbakan Ahmet Davutoğlu'un onları azletmesini bekliyoruz.” diye konuştu.
29 BİN LİRA TAZMİNAT VERECEKLERMİŞ KOMİK BİR ŞEY
Konuşmasını Ankara’da meydana gelen saldırılara değinen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, şunları ifade etti: “Bu olayda çok büyük ihmaller, güvenlik ve istihbarat zaafiyetleri vardır. Bugün gazetelerde okuduk. Bu bombayı koyan insanlar belli. Suruç'ta koyanın abisi. Milletvekillerimiz Adıyaman'a gittiler. Tuttukları raporda bomba koyan birisinin ismi var. Adıyamanlılar arkadaşlarımıza söylemiş. Emniyet güçlerinin buna dikkat etmesi lazım demişler, takip etmemişler. Bu büyük acının bir nebze dinmesi için, işleyen bir demokrasinin işaretinin verilmesi için bu iki ilgili bakanın istifasını talep ediyoruz. Milletvekillerimiz mecliste bir yasa teklifi verdiler. Ankara'daki olayda yaşamını yitirenlerin ailelerine 29 bin lira tazminat verilecekmiş. Komik bir şey. Olacak şey değil. Tabiki, kaybedilen insanlar geri gelmez. Hiç değilse geride kalan ailelerine, çocuklarına hayatlarını insanca sürdürebilecekleri bir yardımın yapılması lazım. Bir çoğu da aile babasıydı, annesiydi bu insanların. Bununla ilgili bir yasa teklifi de verdik.”
KARAKAŞ: HÜKÜMETİN DIŞ POLİTİKASININ 180 DERECE DEĞİŞMESİNİ İSTİYORUZ
CHP iktidarının ilk 4 yılında Türkiye'nin normalleşeceğini, iç barış ve huzurun sağlanacağını savunan Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz bu hükumetin dış politikasının 180 derece değişmesini istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün dış politikasına dönmemiz lazım. Ülkede barış, dünyada barış. Tabii ki bölgede barış. Bütün seçimler önemlidir. 1 Kasım seçimleri çok daha büyük önem kazandı. Çünkü, arada Ankara büyük katliamı var. Suruç var. Diyarbakır'da konulan bombalar var. Gidiş tehlikeli. Eğer ciddi şekilde bu durumun sebepleri araştırılmaz ve ülkenin ilgili bakanlıkları, kurumları bu işi ciddiye alıp karşı koyamazsa Türkiye'deki bu kaos maalesef büyür. Seçimler o yüzden önemli. Bu seçimlerden sonra AKP dışında alternatifler mümkün olacaktır. Bu tabii ki CHP'nin liderliğinde, Kemal Kılıçdaroğlu'nun başbakanlığında olacaktır. Çünkü yara çok derin, kaos çok büyük."
CHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaş, CHP'nin seçim bildirgesinin diğer partilere örnek olduğunu kaydederek, "Seçim bildirileri yayınlandı. Biz çok mutluyuz. 7 Haziran seçim bildirimizi revize ettik, gözden geçirdik. Gördük ki başta AKP ve bir çok parti, 'kaynak nereden bulacaksınız' diye bize eleştiri getirdikleri bütün hususları az ya da çok kendi bildirilerine almışlar. Bu güzel bir şey. Demokrasi öğretir. Bu arkadaşlara Türkiye'nin temel sorunları konusunda ne yapmaları gerektiğini öğretmiş bulunuyor." diye konuştu.
Ercan Karakaş'ın, seçim çalışmalarının ardından, akşam saatlerinde Kırşehir’den ayrılacağı öğrenildi.

Kaynak: CİHAN

15 Ekim 2015 Perşembe 15:07

Kırşehir, Cumhuriyet Halk Partisi, Ercan Karakaş, Politika, Güncel