Erciyes Üniversitesi, hayvanlar üzerinde koronavirüs aşısı denemelerine başladı

Erciyes Üniversitesi'nde koronavirüse karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif aşı adayının deney hayvanları denemelerine 15 Mayıs 2020 tarihi itibariyle başlandı. Devam eden süreçte aşılanan hayvanlarda aşı adayının etkinliği test edilecek.

Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) hayvanlar üzerinde yeni tip koronavirüs aşısı denemelerine başlandığı bildirildi.

ERÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) araştırmacılarının, Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve ERÜ tarafından desteklenen projeler kapsamında Kovid-19'a karşı iki farklı teknolojiyle hücre kültür temelli inaktif aşı ve rekombinant aşı geliştirilmesi çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

15 MAYIS'TA BAŞLADI

Açıklamada, Kovid-19'a karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif aşı adayının deney hayvanları üzerinde denemelerine 15 Mayıs itibarıyla başlandığı ifade edilerek, devam eden süreçte hayvanlarda aşı adayının etkinliğinin test edileceği kaydedildi.

DENEMELER AĞUSTOSTA TAMAMLANACAK

Kovid-19'a karşı rekombinant aşı adayları da geliştirildiği, bu aşı adaylarının deney hayvanlarına verilmesi çalışmalarına ise haziran ayı içerisinde başlanmasının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, Kovid-19'a karşı geliştirilen inaktif ve rekombinant aşı adaylarının deney hayvanları üzerindeki denemelerinin ağustos ayı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiği vurgulandı.

Erciyes Üniversitesi, hayvanlar üzerinde koronavirüs aşısı denemelerine başladı - Son Dakika
20 Mayıs 2020 Çarşamba 22:52
YORUMLAR (5)
  • Köşe Taşı : Bırakın bu işlere boşuna para harcamayı. Gidin iki garibanın karnını doyurun daha hayırlı. Kendiniz bile inanmıyorsunuz aşı bulmaya, millet niye inansın. Aşı bulmaya niyetiniz olsa bundan yetmiş yıl önce aşı yapan Hıfzısıhha yı 2011 de kapatmazdınız.
    Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika