Erdal Öz Edebiyat Ödülü' Orhan Koçak'a Verildi

Can Yayınları'nın kurucusu Erdal Öz'ün anısını yaşatmak amacıyla ailesi tarafından her yıl verilen 'Erdal Öz Edebiyat Ödülü'ne bu yıl Orhan Koçak'a layık görüldü.

Can Yayınları'nın kurucusu Erdal Öz'ün anısını yaşatmak amacıyla ailesi tarafından her yıl verilen "Erdal Öz Edebiyat Ödülü"ne bu yıl Orhan Koçak'a layık görüldü.

Seçici kurul üyesi Turgay Fişekçi, Cezayir Restaurant'ta düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Erdal Öz'ün Türkiye'nin kültür tarihine ve yayıncılık dünyasına büyük katkıları olduğunu söyledi.

Fişekçi, Öz'ün önemli bir kültür insanı olduğunu vurgulayarak, "Erdal Öz Edebiyat Ödülü"nün, onun anısını yaşatmak için başlatıldığını ve 9 yıldır aralıksız sürdürüldüğünü dile getirdi.

"Erdal Öz Edebiyat Ödülü"nün onur ödülü niteliğinde olduğunu vurgulayan Fişekçi, "Edebiyatımıza katkıda bulunan önemli isimleri öne çıkaran, değerlerini yeniden anımsatmak isteyen bir ödül. Geçen yıllarda Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, Küçük İskender ve Orhan Pamuk'a ödül verilmişti. Bu yıl ise Orhan Koçak'a verilecek." ifadelerini kullandı.

Fişekçi, bu yılki ödülün Orhan Koçak'a verilmesini şöyle değerlendirdi:

"Ödülün, yaşamı boyunca edebiyat ve özellikle son yıllarda şiir eleştirisi alanında yaptığı kapsamlı, tutarlı ve kuramsal derinliğe sahip katkıları, nitelikli dergicilik, çevirmenlik ve yayımcılık etkinlikleriyle, günümüz Türk edebiyatında oynadığı öncü rol nedeniyle Orhan Koçak'a verilmesi kararlaştırıldı."

Seçici kurul üyelerinden Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal da Türkiye'nin içinden geçtiği zorlu süreçler nedeniyle bu yıl ödül törenini gerçekleştirmeyeceklerini anlattı.

Seçici kurulda bu yıl Fişekçi'nin yanı sıra Kaya Genç, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke, Oğuz Demiralp ve Sibel Irzık yer aldı. Her yıl bir üyenin ayrılıp bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri üyelerinin arasına gelecek sene ise Cemil Kavukçu katılacak.

Kaynak: AA

05 Eylül 2016 Pazartesi 14:39

Turgay Fişekçi, Can Yayınları, Erdal Öz, Koçak, Kültür Sanat