Erdoğan'ın Talimatıyla Gezi Olayları Sonrası Taltif Komisyonu Toplandı Mı?'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Gezi olaylarından sonra bizzat eski Başbakan tarafından polislere taltif verilmesi için Taltif Komisyonunun özel gündemli toplanıp toplanmadığını sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Gezi olaylarından sonra bizzat eski Başbakan tarafından polislere taltif verilmesi için Taltif Komisyonunun özel gündemli toplanıp toplanmadığını sordu.
    Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırması istemiyle soru önergesi veren Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:
    Emniyet Teşkilatı mensuplarına verilen taltifler hangi mevzuata göre verilmektedir?
    Emniyet Teşkilatı mensuplarına verilen taltifler hangi süreçlerden geçerek ve hangi ölçütlere bağlı olarak verilmektedir?
    
    Polislere verilen taltifler bir günlük çalışmada başarı gösterenlere mi verilmekte yoksa operasyonun öncesinde hazırlık aşamasında görev alanlara, destek çalışmasında bulunanlara, sonraki süreçte adli ve idari görevlerde yer alanlara mı verilmektedir?
    Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Taltif Komisyonu Başkanı Mustafa Gülcü’nün göreve başladıktan iki hafta sonra bir komisyon toplantısında bir kişinin alabileceği taltif miktarı olan 24 maaşı aldığı iddiası doğru mudur?
    Taltifler, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve görevde olan Daire Başkanları yerine; sokakta gece ve gündüz suçlularla birebir mücadele eden ve gerektiğinde izinde veya hasta iken operasyonlara destek veren personele verilmesi yönünde bir uygulama veya çalışmanız bulunmakta mıdır?
    Sivil kamu memurları bir haftada 40 saat çalışırken polislerin bir haftada 60 saat ve üzerinde çalıştığı, bazı birim ve dönemlerde bu sürenin çok daha fazla olduğu iddiası doğru mudur? Polislerin özlük hakları ve maaşlarının iyileştirilmesi konusunda 2007 seçimleri öncesi televizyon kanallarında ve sonraki yıllarda Polis haftası etkinliklerine katılımlarda verilen sözler ne zaman uygulamaya konulacaktır?
    Polislerin maaşlarının iyileştirilmesi yerine, motivasyonlarının artırılması için verilen taltif miktarının son AKP hükümetlerinde önemli oranda artırıldığı iddiası doğru mudur? Özellikle 'Gezi olaylarından' sonra bizzat eski Başbakan tarafından polislere taltif verilmesi için taltif komisyonu özel gündemli toplanmış mıdır?
    2000 yılından sonra yıllara göre verilen taltif miktarı nedir?
    Medyada yer alan Eski Ankara Emn. Müd. Ercüment Yılmaz’a 1184, Manisa Emn. Md. Tayfur Erdal Ceren’e 1100, eski İstanbul Emn. Müd. Hüseyin Çapkın’a 1073, Emn. Müd. Şefik Kul’a 961, Emn. Gnl. Md. Yrd. Zeki Çatalkaya’ya 928 maaş taltifi verildiği iddiası doğru mudur?
    Medyada yer alan usulsüz taltif verildiği iddiası ile idari yönden hiçbir cezaya mahal olmadığı yönünde karar verilen polislere adli yönden gözaltı yapılarak operasyon yapılması toplumda algı oluşturmaya mı yöneliktir?

Kaynak: CİHAN

25 Eylül 2014 Perşembe 11:12

türkiye, istanbul, Politika, Güncel