Ermenistan'ın Düzenlenmeyi Planladığı Sözde Referandum

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Taha Özhan, Ermenistan'ın, işgali altındaki Yukarı Karabağ'da 20 Şubat 2017 tarihinde düzenlenmeyi planladığı 'Anayasal değişikliklere ilişkin sözde referandumla ilgili, 'Açık bir şekilde uluslararası hukuk ilkelerinin, BM Güvenlik Konseyi kararlarının ve...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Taha Özhan, Ermenistan'ın, işgali altındaki Yukarı Karabağ'da 20 Şubat 2017 tarihinde düzenlenmeyi planladığı "Anayasal değişikliklere ilişkin sözde referandumla ilgili, "Açık bir şekilde uluslararası hukuk ilkelerinin, BM Güvenlik Konseyi kararlarının ve AGİT prensiplerinin ihlali anlamına gelen bu girişimi şiddetle kınıyoruz." dedi.

Özhan, Ermenistan'ın düzenlenmeyi planladığı referanduma yönelik kınama mesajı yayınladı.

Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeni bir ihlalini teşkil edecek bir eyleme girişerek, çeyrek asırdır işgal altında tuttuğu Yukarı Karabağ bölgesinde, 20 Şubat 2017 tarihinde "anayasal değişikliklere ilişkin bir referandum" düzenleme çabası içinde olduğunu ifade eden Özhan, şunları kaydetti:

"Açık bir şekilde uluslararası hukuk ilkelerinin, BM Güvenlik Konseyi kararlarının ve AGİT prensiplerinin ihlali anlamına gelen bu girişimi şiddetle kınıyoruz.

Mezkur referandum girişimi, Ermenistan'ın Yukarı Karabağ'a yönelik önceki eylemlerinden farklı olmayan şekilde, bölgede işgali kalıcılaştırma çabası taşımakla birlikte, sorunun barışçı yollardan kalıcı bir çözüme kavuşturulması çabalarına da zarar verecek yeni bir girişimdir. Türkiye olarak gayrimeşru gördüğümüz söz konusu referandumu ve sonuçlarını tanımayacağımızı şimdiden açıkça ilan ediyoruz.

Bölge ve dünya barışının hilafına olan söz konusu girişimin, Yukarı Karabağ ihtilafını büyütmekten öte bir amaca hizmet etmeyeceği ortadadır. Mezkur ihtilafın çözülerek, bölgede kalıcı barış, istikrar ve işbirliğinin yeniden tesisi için Ermenistan'ın derhal işgalci tutumunu sürdürecek eylemlerinden vazgeçmesi ve Yukarı Karabağ işgaline son vermesi gerekmektedir.

Sorunun çözümü için oluşturulan AGİT Minsk Grubu'nun üyesi olan Türkiye olarak, mezkur ihtilafa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki çabaları kararlılıkla desteklemeyi sürdüreceğimizi de tekraren tüm dünya kamuoyuna hatırlatırız."

Kaynak: AA

18 Şubat 2017 Cumartesi 15:33

TBMM Dışişleri Komisyonu, Taha Özhan, Ermenistan, Karabağ, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri