Erteleme , Üşenme, Vazgeçme!

Liderlik Okulu Kurucusu ve Kişisel Gelişim Mentoru Erkut Ergenç; Erteleme Hastalığının zaman yönetimini olumsuz etkilediğini belirterek, bu rahatsızlıkla baş etmenin 6 yolunu anlattı.

Ergenç, erteleme hastalığından kurtulmanın 6 yolunu şu şekilde açıkladı;

MÜKEMMELİYETÇİLİK TUZAĞINA DÜŞMEYİN.

"Ben bu işi ileri de daha iyi yaparım" diye düşünmeye başladıysanız, muhtemelen o işi ileri de daha kötü ve hatta hiç yapamayacağınız anlamına gelir. Unutmayın "mükemmel" , "iyinin" en büyük düşmanıdır. Bazen kötü olması hiç olmamasından iy

ERTELEMEYE KARAR VERDİĞİNİZDE O İŞİ YAPIN. (JUST DO İT – SADECE YAP)

Bu konuda verebileceğim en ilginç öneri bu olmalı. Eğer bir işi ertelemeye karar verdiyseniz, o işi hemen yapın. Çünkü bu anda büyük düşman yüzünü göstermiştir. Hemen yok edin.

HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN.

Erteleme kararı çoğu zaman başka bir teklifin gelmesi nedeniyle oluşur. Ne kadar çok teklife 'evet' derseniz o kadar çok işi ertelersiniz. Hatta çoğu zaman evet dediğiniz yeni işleri de yine bu huy nedeniyle ertelersiniz. Bu nedenle 'hayır' demeyi öğrenin.

YAPILMAYACAKLAR LİSTESİ OLUŞTURUN

Ertelenen şeylerin çoğu yapılacaklar listesinde yer alır. Dolayısıyla bir yapılacaklar listesi tutmak bu anlamda fayda sağlamayabilir. Bu nedenle size önerim ; bir yapılmayacaklar listesi tutup buna uymanızdır. Yapılmayacakları yapmayın!

İŞLERİ PARÇALARA BÖLÜN

İşleri parçalara bölün ve küçük küçük yapmaya başlayın. Örneğin; odanızı toplamayı erteliyorsanız, işe önce çekmecenizi toparlayarak başlayın. Ekmeği yemenin kolay yolu onu dilimlere ayırmaktır.

BİRDEN FAZLA İŞLE MEŞGUL OLMAYIN

Ertelemeyi engellemenin en önemli unsurlardan biri de odaklanmadır. Birden fazla işle meşgul olmak ertelemeyi tetikler. İşleri aynı anda bitirmek zor olması nedeniyle mutlaka diğeri ertelenecektir.

Kaynak: Bültenler

22 Temmuz 2016 Cuma 10:22

Sağlık