Ertuğrul Özkök: Hakaret Yok, Mizahi Dille Dokundurma Var

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında açılan davada ifade veren gazeteci Ertuğrul Özkök, yazısında hakaretamiz bir ifade bulunmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında açılan davada ifade veren gazeteci Ertuğrul Özkök, yazısında hakaretamiz bir ifade bulunmadığını söyledi. Özkök, "Sadece mizahi bir şekilde son zamanlarda trolleşme eğilimi gösteren Twitter'daki yayınlarla ilgili mizahi bir dille dokundurma vardır." dedi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ertuğrul Özkök hakkında hazırlanan iddianamede, yazarın 16 Ekim 2015 günü Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan "Kur'an dersine girenlerin yüzdesi kaç" başlıklı yazısında "Koda adı: MVPAYH Görev yeri: Beştepe, Görev tarifi: Yeni Andıç Operasyonu" şeklinde ifadeler kullanarak "iktidar yanlısı gazete, televizyon kanalı, internet sitesi ve trol sürüsü her gün merkezden gelecek işaret fişeğini bekliyor" gibi sözler söylediği anlatıldı. İddianamede, yazarın gerçekte olmayan ifadeler kullanmak suretiyle Mustafa Varank'ı, kamuoyu ve toplum önünde bir etki yaratmaya çalışarak, küçük düşüren, şeref, onur ve saygınlığını zedeleyen nitelikte olduğu ve hakaret suçunu işlediği belirtildi. İddianamede Özkök'ün hakaret suçundan 1 yıldan 2 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Bakırköy 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Ertuğrul Özkök ile avukatları Köksal Bayraktar, Şehnaz Yüzer ve Eren Mustafa Şener katıldı.

HAKARET İÇEREN BİR İMA YOKTUR

Ertuğrul Özkök ifadesinde yazının kısa ve tamamen mizahi bir üslupla kaleme alındığını belirterek şunları söyledi: "25 yıla yakın yazarlık hayatımda şu son dönemdeki bir ikisi hariç hakkımda hiçbir hakaret davası yoktur. Bizzat kendim hakaretamiz yazı yazanlara karşı çok sayıda yazı yazdım. Buradaki yazıda hakaretamiz bir kelime yoktur. Sadece mizahi bir şekilde Son zamanlarda trolleşme eğilimi gösteren twitterdaki yayınlarla ilgili mizahi bir dille dokundurma vardır. Hakkımda dava açan kişinin twitterda benim hakkımda yazdığı çok sayıda ağır hatta hakaret içeren ifadeler bulunan tweetler vardır. Fakat ben bunlarla ilgili hiçbir dava açmadım. Çünkü anlayışım hakaretin de Avrupa Birliği kuralları çerçevesinde, AİHM kararları çerçevesinde ağır ifadelerin de basın özgürlüğü çerçevesine girdiğini bildiğim halde kendim bu tür hakaretamiz yazıları savunmadım ve kendim de kullanmadım. O yüzden bu söz konusu yazıda hakaret içeren bir ima yoktur. Ayrıca eğer bir trol hareketi varsa bu trol hareketinin yönlendiricisi olmak da benim gözümde bir suç değildir. Dolasıyla suç olamayan bir şeyle ilgili herhangi bir ağır itham da bulunmam da söz konusu değildir. Dediğim gibi hakaret benim yazı üslubumda da olmayan bir şeydir. Bunu benim en büyük hasımlarım, bana her gün ağır eleştirileri yapan insanlar bile yazılarında ifade etmişlerdir. Kimseye hakaret etmem. Bu özelliğimi herkes bilir." Dedi

Duruşma, avukatların kovuşturmanın genişletilme taleplerini bildirmeleri için ertelendi.

Kaynak: CİHAN

26 Mayıs 2016 Perşembe 13:29

Cumhuriyet Başsavcılığı, Ertuğrul Özkök, Bakırköy, Twitter, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika