Eski Başkana Paralel Tuzak

Rize Belediye Başkanlığı döneminde uygulamaları ile dikkatleri üzerine çeken Rize eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı, İsrail Büyükelçisi ile yaşadığı gerilim sonrasında paralel yapının da aralarında bulunduğu bir çok güç odağı tarafından kendisine tuzaklar kurulduğunu iddia etti.

Rize Belediye Başkanlığı döneminde uygulamaları ile dikkatleri üzerine çeken Rize eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı, İsrail Büyükelçisi ile yaşadığı gerilim sonrasında paralel yapının da aralarında bulunduğu bir çok güç odağı tarafından kendisine tuzaklar kurulduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen, Rize'de iki dönem AK Parti'den Belediye Başkanlığı'na seçilen Halil Bakırcı Rize Milletvekilliği için aday adaylığını açıklamıştı. Bakırcı aday adaylığı ile ilgili Rize Basın Merkezi'nde basın mensupları ile bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakırcı çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bakırcı, dönemin İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy ile arasında yaşanan gerilimden sonra 70'e yakın soruşturma geçirdiği, paralel yapı olarak adlandırılan cemaat tarafından gayri yasal olarak dinlendiğini ve izlendiğini belirterek, "İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy'nin Rize Belediyesi'ne yapmış olduğu ziyaret sırasında diplomatik kurallar gereği onu odamın kapısında karşıladım. Diplomatik etik ve ahlaka aykırı olarak odama iki koruması ile girdi. Bu beni biraz kızdırdı. Konuşmanın akışı göre de konu açılınca 'İsrail devletinin bebek bebekleri katlettiğini, bu uygulamaları devam ettirmeleri halinde kendilerinin de güvende olamayacağını' söyledim. Bu gerilimden sonra alakalı alakasız 70'e yakın soruşturma geçirdim. İmar Kanunu'na muhalefetten, hak dokunulmazlıklarına kadar gayri ciddi bir çok dava açıldı . Zamanlar bunların tümünden aklandık. O dönemler yaşadığım bu soruşturma bombardımanın nedeni anlamamıştım. Daha sonra adımız Wikileaks Belgeleri'nde yer aldı. Büyükelçi ile yaşadığımız konu bu belgelene yansıdı. Yaşadığım bu olayların Büyükelçi ile yaşanan gerilimden kaynaklandığına kanaat getirdim" dedi.

BAKIRCI'YI DİNLEYENLER YARGIDA

Bakırcı, İsrail Büyükelçisi ile yaşadığı gerilim sonrasında bugün paralel yapı olarak adlandırılan oluşumun da kendisi için tuzaklar hazırladığını belirterek, "Paralel yapının ilimizdeki okul açılışlarına katılmadı. Persilvanya da organize edilen davete iştirak etmedim. O dönem hükümet ile ilişkileri iyi olduğu için yapılan tüm telkinlere rağmen ilişkilerimi mesafeli tuttum. Görevde bulunduğum süre içerisinde bu duruşumdan dolayı bir çok olumsuzluklar yaşadım. Organize Suç Örgütü Kurmak ve yönetmek suçlaması ile yasal olmadan 4 yıl dinlendim ve izlendim. Bugün yasal olmadan beni ve çoğunu hiç tanımadığım 60 kişiyi dinleyenler hakkında dava açıldı. Yargılanıyorlar. Devam eden bu davada üzerime düşeni yapmaya hazırım" şeklinde konuştu.

PARALEL YAPI İLE SAVAŞACAĞIM

Bakırcı, AK Parti'de Rize'den Milletvekili aday adayı olduğunu belirterek Milletvekili seçildikten sonra paralel yapı ile savaşacağını ve İsrail konusundaki duruşunu bozmayacağını belirtti. Bakırcı, "Belediye Başkanlığı yaptığım süre içerisinde partimin değil tüm Rizeliler'in Belediye başkanı oldum. Belediye imkanlarını tüm vatandaşlarımıza eşit oranda kullandırttım. Partizanlık yapmadım. Partimizin temel ilkelerinden bir tanesinde olduğu gibi adil oldum. Rizelilerden ve Rizeliliğimden aldığım güç ile sorunlara karşı risk alarak kararlılıkla çözüm bulduk. Risk almaktan kaçmadık. Korkmadık. Geri adım atmadık. Tuzaklara rağmen duruşumuzu bozmadık. Milletvekili seçildikten sonra mecliste de aynı duruşumuzu sergileyeceğiz. Yeri geldiği zaman dikleneceğiz, yeri geldiği zaman alçak gönüllü olup alttan almasını bileceğiz. Paralel yapı ile ise savaşımı sonuna kadar sürdüreceğim" diye konuştu.

ADI ÖLÜM LİSTELERİNDE ANILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan yakınlığı ile bilinen bakırcı 2003 yılında Rize Belediye Başkanı seçildikten 2 yıl sonra Rize'de protesto yapan TAYAD mensuplarına karşı sergilediği duruş ile marjinal çevrelerin tepkisine neden olmuştu. Bakıcı'nın adı yasa dışı sol örgütlerin ölüm listelerinde geçerken 2006 yılında yasa dışı sol bir örgüt tarafından Rize Belediyesi'ne ses bombası yerleştirilerek patlatılmıştı. 2009 yılında İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy'nin Bakırcı'yı makamında ziyareti sırasında Bakırcı, İsrail'i bebek öldürmekle ve katil devlet olmakla suçlamış Levy, Doğu Karadeniz turunun kalan kısımlarında bir çok yerde protestolar ile karşılaşmıştı. Bakırcı'nın adı bu olaylardan sonra Wikileaks belgelerinde geçmişti. Rize'de iki dönem Belediye Başkanlığı görevini yürüten Bakırcı, son belediye seçimlerinde aday gösterilmemiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği ile Rize'de kalmıştı. - RİZE

Kaynak: İHA

24 Şubat 2015 Salı 14:11

Rize Belediyesi, Recep Tayyip Erdoğan, İsrail, Halil Bakırcı, Politika, Güncel