Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Baykal Açıklaması

'Bu gidişata 'Dur' diyecek, vurduğu yerden ses getirecek.

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz  Baykal, "Bu gidişata 'Dur' diyecek, vurduğu yerden ses getirecek. Herkesin saygı duyacağı, güçlü, büyük, yüksek bir siyasi otorite lazım. Var mı öyle bir otorite? Var. Kimdir o otorite? Milletin ta kendisidir" dedi.

Baykal, yerel seçim çalışmaları kapsamında Elmalı ilçesinde partisinin belediye başkan adayı Mehmet Tufan tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Baykal, mitingde yaptığı konuşmada, siyasete atıldığı yıllarda Elmalı ve köylerinde birçok yeri ziyaret ettiğini, Elmalılı halkının siyasi hayatında önemli yeri olduğunu söyledi.

Bu seçimlerin, Türkiye'nin geleceğinin oylanacağı, insanların gelecekleri konusunda karar verecekleri çok önemli bir seçim olduğunu belirten Baykal, Türkiye'de 12 yıldır iktidarda bulunan AK Parti hükümetinin uygulamalarına "Dur" demek için de önemli olduğunu vurguladı.

Baykal, şöyle konuştu:

"17 Aralık operasyonuyla hükümet üyelerinin, Başbakan'ın ve oğullarının yolsuzluk iddiaları ortaya çıkınca AKP'li milletvekilleri, 'Bir dakika arkadaş. Biz size yolsuzluk yapın diye güven oyu vermedik' diyebiliyorlar mı? Meclis'te umut var mı? Yargıda umut var mı? Basında umut var mı? Televizyonlarda umut var mı? E ne olacak? Bir yüksek otorite lazım bu gidişata 'Dur' diyecek, vurduğu yerden ses getirecek. Herkesin saygı duyacağı, güçlü, büyük, yüksek bir siyasi otorite lazım. Var mı öyle bir otorite? Var. Kimdir o otorite? Milletin ta kendisidir, Elmalı'nın ta kendisidir. Sevgili Elmalılar, Cumhurbaşkanının yapamadığını sizler yapacaksınız, öyle gözüküyor. Yapmak zorundasınız. Ben vebali söylüyorum, sorumluluğu söylüyorum, görevi söylüyorum. Yaparsınız, yapmazsınız takdir sizin."

"Vicdan, akıl ve yüreğe ihtiyaç var"

Verilecek kararda halkın eğitim durumunun, mevkisinin de önemli olmadığına işaret eden Baykal, sadece vicdan, akıl ve yüreğe ihtiyaç olduğunu vurguladıb

Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün kardeşlerim. Gelin devlet teşkilatımıza tepeden aşağıya bir ders verelim. Ta Cumhurbaşkanından başlayarak bir ders verin, Meclis'e bir ders verin, yargıya bir ders verin, o koca koca okumuş bu melanetlere alet olan insanlara bir ders verelim. Yakışır. Siz böyle işleri yaparsınız sıkışınca. Bir cevher var sizde ben biliyorum. O cevher ortaya çıkar ve yaparsınız. Milli mücadelede yaptınız, yedi düvel işgal etti, padişah kaçtı, memleket perişan olduğu zaman, millet birden bire 'Yeter be' dedi, kalktı ayağa, başına da Mustafa Kemal Atatürk'ü getirdi ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Bunu kim yaptı? Siz yaptınız, Kuvayı Milliye yaptı, Müdafaa-i Hukuk yaptı, Türk milleti yaptı, siz yaptınız."

CHP Elmalı Belediye Başkan adayı Mehmet Tufan da seçimlere iyi bir kadroyla hazırlandıklarını söyledi. Elmalı'nın birinci sorununun işsizlik olduğuna değinen Tufan, 30 Mart'ta seçimi kazanarak öncelikle işsizlik konusunda çözüm üreteceklerini bildirdi.

Baykal ile CHP Antalya Milletvekilleri Osman Kaptan, Yıldıray Sapan ve Arif Bulut da mitinge katıldı. - Antalya

Kaynak: AA

28 Mart 2014 Cuma 17:14

Mehmet Tufan, Elmalı, Antalya, Deniz Baykal, Yerel