Eski Dışişleri Bakanı Halefoğlu, Son Yolculuğuna Uğurlandı

Eski Dışişleri Bakanı ve 17. Dönem Ankara Milletvekili Vahit Melih Halefoğlu, askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Eski Dışişleri Bakanı ve 17. Dönem Ankara Milletvekili Vahit Melih Halefoğlu, askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı.
Halefoğlu için Teşvikiye Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Eşi Zehra, oğlu Melih Halefoğlu, kızı Nilgün Yücaoğlu, damadı eski TÜSİAD Başkanı işadamı Erkut Yücaoğlu ile torunları taziyeleri kabul etti.
İşadamı Yücaoğlu kayınpederi Halefoğlu'nun ciddi bir sağlık probleminin bulunmadığını ani bir şekilde vefat ettiğini belirterek, "Çok güzel bir hayatı oldu. Herkese dokundu, herkese katkıları oldu ve herkes ondan bir şeyler öğrendi. 98 sene ışık saçtı. Allah rahmet etsin" dedi.
Cenaze törenine, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi, Eski CHP Ankara Milletvekili Onur Öymen, Eski CHP Milletvekili Hurşit Güneş, Emekli Büyükelçi Özden Sanberk, Eski Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Eski Demokrat Türkiye Partisi (DTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Eski İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi, Eski Bakırköy Belediye Başkanı Ali Talip Özdemir, Emekli Büyükelçi Volkan Vural, işadamı Mehmet Nezih Erdem ve çok sayıda diplomat katıldı.
Öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazından sonra Halefoğlu, askeri törenle uğurlanarak Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Ailesinin devlet törene yapılmasını istemediği Halefoğlu, 1919'da Antakya'da doğdu. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Dışişleri Bakanlığında Siyasi Daire Genel Müdürlüğü yaptı. Beyrut, Kuveyt, Moskova, Lahey ve Bonn Büyükelçiliği görevinde bulundu. 17. dönemde Ankara Milletvekili seçilen Halefoğlu, Dışişleri Bakanlığı görevini aldı. Fransızca, İngilizce, Almanca, Arapça bilen Halefoğlu, iki çocuk babasıydı.
Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve TBMM'nin çelenkleri.

Kaynak: AA

23 Ocak 2017 Pazartesi 15:42

Dışişleri Bakanlığı, Teşvikiye, Politika, Güncel