Eski Romen Diplomat Nicolae Titulescu'nun Anıtı Açıldı

Romanya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nın desteğiyle 'Nicolae Titulescu Anıtı'nın açılış töreni yapıldı.

Romanya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nın desteğiyle "Nicolae Titulescu Anıtı"nın açılış töreni yapıldı.

Ankara'daki Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan anıtın açılış törenine, Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Meleşcanu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ile siyasi, diplomatik, ticari, kültürel, akademik ve Rumen topluluğundan temsilciler katıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı, törene katılmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi.

Türkiye ile Romanya arasında özel bi ilişkinin var olduğuna dikkati çeken Kaymakçı, "Biz, ortak coğrafyanın ülkeleriyiz ve Balkanların evlatlarıyız. Titulescu'yla biz de gurur duyuyoruz. Kendisi çok nitelikli bir diplomat, siyasetçi ve devlet adamıydı. Titulescu, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de iyi bir dostuydu. Biz Romanyayı seviyoruz. Ankaranın en güzel sokak caddelerinden birisinin ismi Bükreş." dedi.

Kaymakçı, Romanya'nın şu anda Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanı olduğunun altını çizerek, "Romanya, AB bütünleşmesinin tamamlanması için çok vizyoner ve liderlik sergileyen bir politika izliyor. Romanyanın bu tutumunu takdir ediyoruz. Bakan Titulescu'nun bu sokaktan geçen tüm türk halkına daha fazla ilham vermesini, Türkiye-Romanya dostluğuna daha fazla katkıda bulunmasını arzu ediyoruz." diye konuştu.

"Titulescu Romanyanın en değerli diplomatlarından birisidir"

Bakan Meleşcanu, Ankara'da eski Romanya Dışişleri Bakanı Titulescu'nun anıtını açmaktan büyük onur duyduğunu söyledi.

"Titulescu Romanyanın en değerli diplomatlarından birisidir." diyen Meleşcanu, bu anıtın Romanya Büyükelçiliği, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bir iş birliği sonucu açıldığını belirtti.

Meleşcanu, "Titulescu, Romanya'nın çıkarlarını gayet iyi temsil ederek, tanıtımını en iyi şekilde yapmıştır. Aynı zamanda çok kültürlülüğe önem vermiştir. Titulescu, iki defa peş peşe Milletler Cemiyeti Başkanlığı görevini yürütmüştür ve uluslararası birlikteliğin önemini her zaman belirtmiştir. Kendileri 1. ve 2. Dünya Savaşı sırasında birlikteliği ve komşular arasındaki iş birliğini desteklemiştir." ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Şopanda ise Nicolae Titulescu Anıtı'nın açılışına katılan herkese çok teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, anıtın resmi açılışı yapıldı.

Nicolae Titulescu 1882-1941 arasında yaşamış, seçkin diplomat, siyasetçi, hukukçu, öğretim üyesi olarak anılıyor. 1927-1928 ile 1932-1936 yılları arasında Romanya Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmüştür. Titulescu, 1930 ve 1931 yıllarında iki dönem üst üste Milletler Cemiyeti Başkanı seçilmişti.

Eski Romen Diplomat Nicolae Titulescu'nun Anıtı Açıldı - Son Dakika
Kaynak: AA
18 Nisan 2019 Perşembe 20:00
Abone Ol: Paylaş:

Son Dakika