Eski Yargı Mensubu Çift Hakim Karşısında

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan Almanya'ya gitmeye çalıştıkları öne sürülen eski savcı ve hakim çift hakkında, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 15'er yıl hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan Almanya'ya gitmeye çalıştıkları öne sürülen eski savcı ve hakim çift hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15'er yıl hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü.
Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu eski savcı Muammer Taha E. ile yurt dışına çıkış yasağı bulunan eşi eski hakim Gamze E. ve avukatları katıldı.
Gamze E, savunmasında, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğine (YARSAV) herhangi bir örgüt talimatıyla değil, eşinin ricası üzerine üye olduğunu iddia etti.
Aleyhine tanıklık yapanları tanımadığını ileri süren Gamze E, "Panik atak hastasıyım. Darbe girişimini televizyonda görünce sağlıklı bir şekilde düşünemedim. Çocuğumu Almanya'daki yakınlarımın yanına götürmek istedim. Herhangi bir kaçma niyetim yoktu. Çalıştığım dönemde bile bu rahatsızlığım nedeniyle kimi zaman duruşmaları bırakmışlığım olmuştu. Eşimle katalog evliliği yapmadım. Bu yapıya ait hiçbir ev ya da yurtta kalmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum." ifadelerini kullandı.
Muammer Taha E. de YARSAV'a kendi isteğiyle üye yapıldığı ve ByLock kullanıcısı olduğu iddiasını kabul etmedi.
Haklarındaki gözaltı kararını pasaport kontrolü sırasında öğrendiklerini savunan Muammer Taha E, "Üst aramamda 400 lira civarında bir para bulundu. Yurt dışına kaçmak istesek daha fazla parayla giderdik." dedi.
Mahkeme heyeti, duruşmayı, tanıkların dinlenmesi için 15 Mart'a erteledi.

Kaynak: AA

18 Ocak 2018 Perşembe 14:13

Adana, Adnan Menderes Havalimanı, İzmir, Almanya, Politika, Güncel