Esogü Bilim ve Düşünce Kulübünden 'Sızısı Kalanların Türküsü' Programı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Bilim ve Düşünce Kulübü, ‘Sızı Kalanların Türküsü’ isimli müzik ve şiir dinletisi etkinliği düzenledi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Bilim ve Düşünce Kulübü, 'Sızı Kalanların Türküsü' isimli müzik ve şiir dinletisi etkinliği düzenledi.
ESOGÜ F-5 Konferans Salonunda olan etkinliğe, çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı. Etkinlikte 11 şiir ve 14 türkü yer aldı. Etkinlik hakkında konuşan Kulüp Başkanı Alperen Börteçine Benli, "Dinletimizi hazırlarken ülkücü şehitlerimiz için oluşturulan Sızı Albümü'nden ilham aldık. Sunucumuz Türkmenistanlı idi ve dinletide şiirler başlamadan önce albümün ilk şarkısında geçen şiiri okudu. Balkanlardan Selanik Türküsü'nü okuduk, Kafkasya'dan Çırpınırdın Karadeniz'i, Kırımdan Ey Nazlı Kırım Türküsünü, Orta Asya'dan Güzel Türkistan türküsünü seslendirdik. Bunun yanında geçmişimizde şanlı destanlarla dinlediğimiz Osmanlı Mehteran marşlarını, gençliğimizin diline pelesenk olmuş Ahmet Şafak şarkılarıyla, Yelkenler Biçilecek ve Yalnız Kurt'u birleştirerek içeriğe zenginlik kattık. Ayrıca Anadolu'muz türküleri Mihriban, Bu Adam Benim Babam, Al Yazmalım, Bir Selam Sal gibi Türkülerini seslendirdik. Diğer yandan şiirleri seçerken çok zorlandık. Böyle zengin bir kültürün içerisinde yüzlerce şair doğurmuş bir davanın kalemleri arasında ayrım yapamadık. Bir yandan Muhsin Yazıcıoğlu şiirleri okuduk, bir yandan Atsız şiirleri. Tabii Dilaver Cebeci'yi, Sezai Karakoç'u, Abdurrahim Karakoç'u ve Türk dünyasının efsane şairi Bahtiyar Vahabzadeyi'de dahil ettik. Kısacası, böyle dolu bir kültürün içerisinde bir şiir dinletisi ve konser çıkarmak, bizim için hiç zor olmadı. Bizden öncekilerin bıraktığı miras muhteşem" dedi.
Programda ayrıca Kırım türküsü ve şiiri okunarak 18 Mayıs Kırım Sürgünü ve şehitleri anıldı. - ESKİŞEHİR

Kaynak: İHA

20 Mayıs 2016 Cuma 16:03

Sezai Karakoç, Kırım, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Yerel