Eşref Ziya'dan Yeni Albüm ve Film Hazırlıkları

Sanat yaşamının 25. yılını kutlayan Eşref Ziya, müzik çalışmalarıyla gerçekleştirmeyi planladığı projelerini anlattı.

Sanat yaşamının 25. yılını kutlayan Eşref Ziya, müzik çalışmalarıyla gerçekleştirmeyi planladığı projelerini anlattı.

Müzisyen, radyocu ve oyuncu Ziya, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Hicret", "Gün Batıdan Doğmadan", "Mute Destanı" gibi bant tiyatrolarıyla başlayan müzik yaşamını anlatarak, ilk stüdyo çalışmasının, "Alim ve Tağut" adlı bant tiyatrosunda yer alan "Sabırla" isimli eser olduğunu söyledi.

"Kalksam ve Dirilsem" albümüne değinen Ziya, bu albümün kendisi için dönüm noktası olduğunu aktararak, korsan baskılar hariç, albüm tirajının 1 milyonu aştığını dile getirdi.

Eşref Ziya, 1994'te siyasal alanda Refah Partisi'nin yükselişiyle, ilahi, ezgi albümlerine ilginin arttığına işaret ederek, "O zamanlar grup çalışmaları yapıldığı için üretim de daha fazla. Daha sonra solo albümlere dönünce tabii üretim biraz düştü. O siyasal süreçle gelişen Türkiye ve kendi üzerimizde yaptığımız ivmeler, kırılmalar, albümlerin yapılışını ve içeriğini doğal olarak etkilemeye başladı. 'İnfilak' mesela benim solo olarak yaptığım bir albümdü. O, benim kitlem üzerinde ciddi bir etki bırakmıştı" diye konuştu.

Daha sonra yaptığı eserlerle, "Eşref Ziya kimdir" diye sorulmaya başlandığını aktaran Ziya, "Daha önce, Kalksam ve Dirilsem albümündeki arkadaşlarla anılırken, yavaş yavaş isim olarak da bilinmeye başladık ama bunun en büyük etkenlerinden birisi radyodur. İlk radyonun bizim sanat alanımızda çok önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

Ziya, Marmara FM isimli radyo kanalının isim babası ve kurucusu olduğunu aktararak, şu bilgileri verdi:

"Üç beş genç olarak fikirlerimizi anlatmak ve bir şey oluşturmak adına, o zamanın argümanlarından olan bir radyo kurduk. Marmara FM'de Ahmet Davutoğlu dış politika, Numan Kurtulmuş Ekonomi programı yapardı. Tayyip (Erdoğan) Bey de ilk belediye başkanlığının açıklandığı günün ertesinde programımda konuğum olmuştu."

Kişisel olarak 15'in üzerinde albüme ve Marmara Müzik olarak da yüzden fazla albüme imza attıklarına vurgu yapan Ziya, günümüzde müzik piyasasında, internetin tiraj ve satışlarla ters orantılı keyifsiz bir ortam oluşturduğuna dikkati çekerek, üretimin azaldığını, albümlerin satış odaklı olmak yerine, internet için yapıldığını dile getirdi.

Eşref Ziya, şu anda üzerine çalıştığı albüm için 3-4 eseri tamamladığını belirterek, "İnşallah Ramazan ayına yetiştirmek istediğim bir albüm çalışması içerisinde olacağız. Eserlerimde hep İslam kardeşliği ve ümmet bilincine vurgu yapıyorum. Bunlar bizim için olmazsa olmaz, bizi var eden şeyler. O yüzden bu son albümde de birleştirici, İslam dünyasını kaynaştırıcı konulu eserler olacak. Onun üzerinde de çalışıyoruz, gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Suriyeli muhacir kardeşlerimizi anlatan film yapacağız"

Yönetmen İsmail Güneş'in çektiği "The İmam" filminde "Emre Hacıoğlu" rolünü canlandırdığına da değinen Ziya, şunları aktardı:

"Sinema çok farklı bir sektör. Senaryoda durduğu gibi durmuyor bazı şeyler ama 'The İmam' iyi bir başlangıçtı. Ondan sonrasının gelmemesinin tabii maddi sebepleri var. Sinema çok pahalı bir sektör. Milyon dolar üzerinde bir harcama yapmanız gerekiyor. Müzik albümü gibi değil. Bir albümü, 15-20 bin, hadi 30 bin lirayla çıkartırsınız. Bu para, sinemada günlük harcama bile değil. Yani sermayeye ihtiyacımız var. Ama bugün Kültür Bakanlığı destekli çalışmalar yapılabiliyor, inşallah biz de destek almak istiyoruz."

Ziya, senaryosunu tamamladığı bir film projesi olduğunun altını çizerek, "Tel Örgü", Suriyeli muhacir kardeşlerimizi anlatan bir proje. Oradan göç etmiş ülkemize sığınmış, bir Kürt mahallesinde yaşayan ailenin dramını, çocuklar üzerinden anlatan bir film olacak" dedi.

Eşref Ziya'nın bugüne kadar, "Elbet Sorulur", "Kalksam ve Dirilsem", "Uyan Artık", "Dayan Mücahidim", "Bir Güneş Doğuyor", "Muhabbet Eriyiz", "İnfilak", "Özgürlüğün Gölgesinde", "Hasret Gülleri", "Sen Ağlama", "Olmadı Dost", "Beyaz Bir Ölüm" ve "Yol Boyunca", "Kan Gibi" isimli albümleri yayınlandı.

Kaynak: AA

20 Kasım 2015 Cuma 11:45

Türkiye, Refah Partisi, Marmara, Eşref Ziya, Kültür Sanat