Ev Hanımları İnternet Öğreniyor

Habitat Derneği ve Teknosa işbirliğinde gerçekleştirilen "Kadın için Teknoloji" projesi kapsamında Edirne'de ev hanımları internet ve bilgisayar okuryazarlığı eğitimi almaya başladı.

Habitat Derneği ve Teknosa işbirliğinde gerçekleştirilen "Kadın için Teknoloji" projesi kapsamında Edirne'de ev hanımları internet ve bilgisayar okuryazarlığı eğitimi almaya başladı.

1 ay sürecek proje kapsamında Edirneli 100 kadın haftanın iki günü olmak üzere toplam 16 saat eğitim görecek.

Habitat Derneği'nin gönüllü eğitimcileri tarafından temel bilgisayar kullanımı ve sosyal medya kullanımı konusunda eğitimi alan ev hanımları İlhan Koman Kadın Evi ve Kültür Merkezinde ders başı yaptı.

Kursun en istekli katılımcılarından 60 yaşındaki Şefika Tunca, öğrenmenin yaşı olmadığını belirterek kursa büyük bir şevkle geldiğini söyledi.

Çocuklarının ve torunlarının interneti aktif olarak kullandığını hatırlatan Tunca, onlara ayak uydurmayı hedeflediğini kaydetti.

Bilgisayar ve internet kullanımını öğrenmek için kursa geldiğini ifade eden Tunca, şu bilgileri aktardı:

"Kursta ilk olarak bilgisayarı açıp kapamayı öğrendik. Daha sonra yavaş yavaş ilerleyeceğiz. Amacımız daha fazla bilgileri almak. Biz kadınlar olarak daha fazla şey öğrenmek istiyoruz. Kursa bunun için geldik. Kadınlar olarak toplumda daha fazla yer almak istiyoruz. Bütün komşularıma davette bulundum. Herkes gelsin istiyoruz. Öğrenmeye çok hevesliyim. Oğlum, kızım, torunum internete hep giriyordu. 5 yaşındaki torunum 'anneanne sen büyük bir kadınsın. İnterneti bilmiyorsun' dedi. Ben de öğrenmek için geldim."

Projeye, Edirne yerelinde destek verdiklerini ifade eden Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAMEDER) Başkanı Şahide Ağaoğlu da özellikle ev hanımlarının internet kullanımının yaygınlaşmasının önemli olduğunu belirterek, "İlk hedefimiz her zaman söylediğimiz gibi kadınların ekonomik, sosyal, kültürel ve karar alanlarında yer alan kadınlar olsun, kadınlar güçlensin istiyoruz." dedi.

Habitat Derneği Bilişim Projeleri Master Eğitmeni ve projenin gönüllü eğitmenlerinden Ezgi Güler ise, ülkenin gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunan kadınların interneti etkin kullanması gerektiğinin altını çizerek eğitimler boyunca kursiyerlere temel bilgisayar eğitimi verdiklerini söyledi.

Kaynak: AA
06 Nisan 2017 Perşembe 16:04
YORUMLAR

Son Dakika