Eyüp Sultan'da Muharrem Ayı'na Özel Anma Programı

Eyüp Kültür Sanat Merkezi, Cumartesi akşamı çok özel bir programa evsahipliği yaptı. 'Matem-i Hüseyn'…

Etkinliğe, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alibeyköy Cemevi Başkanı Hüseyin Güzelgül, Dernek yöneticileri, Güzeltepe Cemevi yöneticileri katıldı. Etkinlik sonrası Başkan Remzi Aydın ve Hüseyin Güzelgül birlikte katılımcılara aşure dağıttı.

Muharrem Ayı'na özel düzenlenen 'Matem-i Hüseyn' programında bir konuşma yapan Başkan Remzi Aydın, "Musiki ve sunumlarla adeta tarihe ve Kerbela'ya yolculuk yaparak duygulu anlar yaşadık. Rabbim bu ümmete yeni Kerbelalar, zulümler ve acılar yaşatmasın. Bu acı hepimizin ortak acısı… Kadim Sanat Topluluğu'na titizlikle hazırladıkları bu dinleti için teşekkür ediyorum" dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alibeyköy Cemevi Başkanı Hüseyin Güzelgül ve Güzeltepe Cemevi yöneticileri ise Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'a bu önemli günlerde kendilerini yalnız bırakmadığı ve acılarını paylaştıkları için teşekkür etti.

Muharrem Ayı'nın önemi üzerine farklı bir konsept belirleyen Kadim Sanat Grubu, Eyüp Kültür Merkezi'ndeki programda, Hicri ayın 61 Muharremi'nde Efendimiz Ehl-i Beyt'inin şehit edilmesini mersiye ve muharremiyeler okuyarak dinleyicilerle beraber yad etti.

Etkinliğin her bölümünde Kerbela'nın ayrı bir konusu işlendi. Kerbela şehidleri anıldı. Musiki aralarında devam eden anlatılarda lanet okumanın iyi bir şey olmadığı belirtildi ve 'Yezid ehline lanet edeceğine Resul'ün ehline salad et' denildi. Fatıma annemize okunan mersiyelerden sonra Hz. Hasan ve Hüseyin'in doğumunu, hayatını, onların Peygamberimizle geçen hatıralarını ve şehit edilişini konu alan muharremiyelerle savaş sahneleri canlandırıldı. Hüseyni olmanın Allah'ın kulu ve elçisi Resul Muhammed Mustafa (SAV)'in yolundan gitmek olduğu belirtildi.

Matem-i Hüseyn Etkinliği'ni izleyenler, hepimizin ortak acısı Kerbela olayını yeniden yaşadılar ve duygusal anlar yaşadılar, göz yaşlarını tutamayanlar oldu. Güzeltepe ve Alibeyköy Cemevi yöneticileri ve dernek üyeleri, dedeler, bu güzel program nedeniyle Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'a teşekkür ettiler.

Kaynak: Bültenler

10 Kasım 2014 Pazartesi 09:21

Ahmet Turan, Remzi Aydın, Eyüp Sultan, Güncel