Fakir Baykurt'un Köyü Şimdi Lavanta Kokuyor

FRANSA'nın Marsilya bölgesine 50 kilometre uzaklıktaki yüzlerce dönüm lavanta tarlalarıyla süslü Sault bölgesi, hem tarımsal ekonomi hem de ekoturizm açısından büyük öneme ve üne sahip. Her yıl binlerce turisti ağırlayan eşsiz mor manzara, Burdur'da merhum yazar Fakir Baykurt'un köyü Yeşilova İlçesi'ne bağlı Akçaköy'de gerçeğe dönüştü.

FRANSA'nın Marsilya bölgesine 50 kilometre uzaklıktaki yüzlerce dönüm lavanta tarlalarıyla süslü Sault bölgesi, hem tarımsal ekonomi hem de ekoturizm açısından büyük öneme ve üne sahip. Her yıl binlerce turisti ağırlayan eşsiz mor manzara, Burdur'da merhum yazar Fakir Baykurt'un köyü Yeşilova İlçesi'ne bağlı Akçaköy'de gerçeğe dönüştü. 
MADENCİLERDEN ÖNCE DAVRANDI
Akçaköy'de krom ve mermer madeni yataklarının bulunduğu alanlar da dahil olmak üzere boş arazileri madencilerden önce davranarak Hazine'den kiralayan Lisinia Doğa Yaşam Alanı kurucusu veteriner hekim Öztürk Sarıca öncülüğünde Akçaköy'de ilki 2015'in Mart ayında 400 dekarda lavanta dikimi yapıldı. Bu yılın mart ayında ise bölgede su kaynakları için büyük tehdit oluşturan büyükbaş hayvancılığı bırakan köy halkıyla birlikte 650 dekar daha dikim yapılarak, 1050 dekarlık alan lavantalarla süslendi.
'Lavanta Deresi' adıyla başlatılan bu proje kapsamında iki yıl önce dikilen lavantaların bu yıl ilk hasadı yapıldı. Temmuz ve ağustos ayları döneminde eşsiz mor görselliği ve etrafa yayılan nefis kokusuyla günde ortalama 50'nin üzerinde kişinin ziyaret ettiği köyde, lavanta turizmi oluştu.
UÇSUZ BUCAKSIZ MOR ŞÖLEN
Lavanta Deresi projesinde dikimi 15 ay önce yapılan 400 dönümlük alandaki lavantaların haziran ayında çiçek açtığını ve çap olarak 75- 80 santimetreye ulaştığını belirten Öztürk Sarıca, hasadın devam ettiğini ve yaklaşık bir hafta sonra sona ereceğini söyledi. Bu alanda elde edilen lavanta miktarının yaklaşık 20 ton olduğunu belirten Sarıca, yüzde 2 yağ oranı bulunduğunu, toplamda da 400 kilo yağ elde edileceğini açıkladı. 400 dönümlük alandaki lavantaların çapının seneye 1 metreyi aşacağını belirten Sarıca, "Görsel açıdan pazarlanması, yani eko turizm bu projede çok önemli bir amaç oluşturuyor. Uçsuz bucaksız lavanta tarlaları dünyanın her yerinde prim yapıyor" dedi.
Fransa'YA RAKİP OLACAK
Önümüzdeki iki yıl sonunda Akçaköy'deki Lavanta Deresi sayesinde Fransa'daki lavanta bahçelerine hem turizm, hem de mamüller açısından rakip olacaklarını söyleyen Sarıca, "Burdur Gölü'nden Salda Gölü'ne kadar olan güzergah, mor lavanta tarlaları ile süslenecek. Önümüzdeki yıllarda damla sulama sistemiyle de lavantanın görselliği 5 ay sürdürülecek. Hazirandan ekim sonuna kadar mosmor lavanta bahçeleri turizme hizmet verecek" dedi.
FAKİR BAYKURT BU KÖYDE DOĞMUŞTU
Ünlü yazar Fakir Baykurt, 1929'da Akçaköy'de doğmuştu. Baykurt, Türkiye'de zorlu geçen yazarlık hayatını yurtdışında da sürdürmüştü. 1977 yılında İsveç'te öğretmen yetiştirme çalışmalarına katılan Baykurt, Almanya, Hollanda ve İsviçre'ye geziler düzenledi, göçmen işçilerle temas kurdu. Göçmen işçi konusunu incelemek üzere 1979 yılında Almanya'ya gitti. Bir süre Duisburg'ta yaşadı. Ruhr Havzası'nda Türk işçi çocukları için başlatılan RAA programında görev aldı.
KİTAPLARI İKİ DİLLİ BASILDI
Almanya'daki göçmen işçilerin yaşamını konu alan öyküleri Gece Vardiyası adıyla basıldı. İşçi çocuklarının yaşamını dile getiren öyküleri Barış Çöreği adıyla yayımlandı. Kitaptan yapılan seçmeler Almanya ve Hollanda'da iki dilli basıldı. 1984 yılında Berlin Senatosu Çocuk Yazını, 1985 yılında Gece Vardiyası ile Alman Endüstri Birliği BDI'nin Yazın Ödülü'nü kazandı. 1986 yılında Duisburg'ta öğretmenliğe başladı. 11 Ekim 1999'da tedavi gördüğü Almanya'da Essen Üniversitesi Kliniği'nde pankreas kanserine yenik düştü.

Kaynak: Hürriyet

22 Ağustos 2016 Pazartesi 12:07

Burdur, Fransa, Akçaköy, Fakir Baykurt, Dünya