Fethiye'de 'Sebze ve Meyvelerde Fazla İlaç' Haberlerine Tepki

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bir grup çiftçi ile sivil toplum kuruluşu üyeleri, bazı basın yayın organlarında yer alan 'sebze ve meyvelerde fazla ilaç' haberlerini, satın aldıkları domates ve salatalıkları yiyerek protesto etti.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bir grup çiftçi ile sivil toplum kuruluşu üyeleri, bazı basın yayın organlarında yer alan "sebze ve meyvelerde fazla ilaç" haberlerini, satın aldıkları domates ve salatalıkları yiyerek protesto etti.

Karaçulha Mahallesi'ndeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nde toplanan Fethiye Ziraat Odası ile Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ve çiftçiler, bazı basın yayın organlarında yer alan meyve ve sebzede fazla dozda ilaç kullanıldığı iddialarına tepki gösterdi.

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, domateste ve sebzelerde hormon olduğu, ilaç kalıntısına rastlandığı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Asılsız haberlerin çiftçiden çok ülke ekonomisine zarar verdiğini ifade eden Karayiğit, "Bölgemizdeki üreticiler sürekli denetlenmektedir. Fethiye ve Seydikemer ilçelerimizde yıllık yaklaşık 150 bin ton domates üretimi yapılıyor. Ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlayan çiftçimiz bu gibi asılsız haberlerle yıpratılıyor." dedi.

- "Üretici de sattığı ürünü tüketiyor"

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Gürsu Özdemir ise, sebze ve meyvelerle ilgili basında çıkan haberler nedeniyle büyük üzüntü yaşadıklarını ifade etti.

Bölgede yetişen ürünlerde kesinlikle zirai ilaç kalıntısına rastlanmadığını dile getiren Özdemir, şöyle konuştu:

"Üreticimizin kendisi de sattığı ürünü tüketmektedir. Burada 'Soframıza koymadığımızı sofranıza koymuyoruz' mantığıyla üretim yapılıyor. Haberlerde denildiği gibi olsa burada ne üretici kalır ne komisyoncu ne de ihracatçı. Bu haberler, şehirde yaşayan, doğrudan üreticiye ulaşamayan vatandaşlarımızın paniğe kapılmalarına neden oluyor. Bu durumdan en çok üretici ve tüketici zarar görüyor."

Açıklamanın ardından grup dağıldı.

Kaynak: AA

13 Şubat 2018 Salı 15:33

Karaçulha, Fethiye, Muğla, Politika, Güncel