Fetö'nün Darbe Girişimi

Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanması içinde 'Anayasal düzeni cebren ilgaya teşebbüs etmek' suçu işlediği iddiasıyla aranan 17 hakim ve savcıdan 12'sinin gözaltına alındığını bildirdi.

Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanması içinde "Anayasal düzeni cebren ilgaya teşebbüs etmek" suçu işlediği iddiasıyla aranan 17 hakim ve savcıdan 12'sinin gözaltına alındığını bildirdi.
Yurtseven, gazetecilere yaptığı açıklamada, darbe girişiminin ardından, HSYK'nın aldığı karar doğrultusunda, Bolu ili ve Göynük ilçesinde görev yapan 17 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıkartıldığını anımsatarak, "17 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltına alınan 12 kişinin ev araçlarında arama yapıldı, 4 kişiye ulaşılamadı." dedi.
Söz konusu 4 kişinin il dışında olduklarının belirlendiğini aktaran Yurtseven, şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin devam ettiğini, ifadelerinin alınmasının ardından Bolu Adliyesine sevk edileceğini kaydetti.
Bolu 2. Komando Tugay Komutanı İsmail Güneşer'in geçici görevle gittiği Hakkari yakalandığını da ifade eden Yurtseven, "O kişi, bu suçlarla bağlantısı olduğu iddiasıyla Yüksekova'da gözaltına alındı. Orada soruşturması yürütülecek. Gözaltı süresi sonunda tutuklanıp tutuklanmayacağı belli olacak." diye konuştu.
Yurtseven, Bolu'da FETÖ yapılanması konusunda geniş çaplı bir soruşturma yürütüldüğünü vurgulayarak, "Bu konuda çok ciddi bir çalışma var. Ayrıntılı bir şekilde yürütülüyor. Bu işler aceleye gelmez. Bu işin ileride Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi var. İyi delillendirmek gerekiyor. 'Görüntü yapalım' diye bu işler olmaz. Delil toplamaya çalışıyoruz. Birçok kurum ve kişi hakkında ciddi bir çalışma var." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

17 Temmuz 2016 Pazar 19:54

Göynük, Mehmet Yurtseven, Bolu, Politika, Güncel