Fetö'nün Darbe Girişimine Şair ve Yazarlardan Tepkiler

Yazar ve şairler Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi.

Yazar ve şairler Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi.

Gazeteci yazar Mustafa Yazgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'da Türkiye'de yaşananın, darbenin ötesinde "terör hareketi" olduğunu belirterek, "15 Temmuz'a gelinceye kadar çeşitli zeminlerde gelişen paralel devlet yapısının, artık vaktinin geldiğine hükmetmesiyle kendi kendine harekete geçen, güya devleti ele geçirme hareketi. Ama bu millet, demokrasiye olan bağlılığını ortaya koyarak, canını, kanını dökerek millet iradesine karşı gelen bu hareketi kendi gücüyle adeta sona erdirdi." dedi.

Darbe girişiminin sonunda, zaferin millete ait olduğuna vurgu yapan Yazgan, şunları kaydetti:

"Olayların tam olarak bittiğine ikna olamıyorum. Çünkü çeşitli merkezlerde, çeşitli noktalarda belki bu teröristlerin kırıntıları kalmış olabilir. Onun için Türkiye'deki bütün kardeşlerime tebrik ve takdirlerimi yeniden sunarak diyorum ki, bu iş sonlanıncaya kadar yeniden milli iradeyi ayakta tutalım, geleceğimiz daha açık olsun."

Şair İbrahim Tenekeci de bedeli ne olursa olsun memleketin, milletin ve devletin yanında olduğunu aktararak, "Bu Türkiye'ye karşı apaçık bir saldırıdır. Dolayısıyla biz de tüm gücümüzle devletin, milletin, memleketin yanındayız." ifadesini kullandı.

Kurban: "Türkiye bana, durduğum yeri, hakikati gösteriyor"

Yazar Ebubekir Kurban, merhum siyasetçi Muhsin Yazıcıoğlu'nun, "Namlusunu millete çevirmiş tanka selam durmam" sözünü hatırlatarak, "Olaylardan sonra zihnimi, kalbimi aydınlatan bu söz oldu. Dünyaya Türkiye'den bakmaya çalışan bir insanım. İnsanın duracak bir yerinin olması lazım. Bir yerden bakarak insanlar konuşurlar. Durduğumuz bir yer varsa her yeri görürüz ama durduğumuz bir yer yoksa hiçbir yeri göremeyiz. Türkiye bana, durduğum yeri, hakikati gösteriyor. Kalbimin attığı yer bu topraklardır. Elbette bu yaşananlardan dolayı çok acı duyuyorum ve acı çekiyorum. Çok ağladım." açıklamasında bulundu.

Türkiye'ye Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'si olarak bakmadığını belirten Kurban, şöyle konuştu.

"Burası vatanseverlerin, gariplerin Türkiye'si. O gözle bakıyorum. Gariplere sığınak olmuş bir ülkeyi konuşuyoruz. Dünyanın dört bir yanından insanlar şefkatle, muhabbetle buraya sığınıyorlar. Müstakil bir ülke olarak saldırı altında. Kendi ayakları üzerinde durarak dünyaya bakmasına izin verilmiyor. Kendi kaderimi de ülkemin kaderinden ayrı tutmuyorum. Kendi kaderini ülkesinin kaderinden ayrı tutan insanların bu topraklara, gariplere hizmet etmediğini, gavurlara hizmet ettiğini düşünüyorum."

Fındık : "Herkes, ölümü göze alarak meydanlara çıktı"

Yazar Ertuğrul Fındık da darbe girişimine ilişkin vurgulanması gereken iki husus olduğunu dile getirerek, "Birincisi, belki uzun zamandır eleştirdiğimiz hiç darbe görmemiş 90 kuşağı gençlerin ne kadar cevval, ne kadar delikanlı olduklarını bir kez daha bu girişime cesaretle karşı çıkmalarından anladık. 'Bu gençlerden bir şey olmaz' düşüncesi de böylelikle çökmüş vaziyette. İkinci husus ise tabii ki şehitlerimiz. İçlerinde 20- 25 yıldır arkadaşlık yaptığımız insanlar da şehit oldu." dedi.

Darbe girişimi sırasına sokağa çıkanların ölümü göze aldığına dikkati çeken Fındık, şöyle devam etti:

"Sokağa çıkma yasağı olan korsan bildirinin yayınlanmasından sonra bu bildiriye itibar etmeyip, baş komutan olan Cumhurbaşkanımızın talimatıyla herkes, ölümü göze alarak meydanlara çıktı ama şehadet bazılarına nasip oldu. Onların ruhları şad olsun. Onlar gerçekten bizim önümüzü açtılar. Bilhassa Erol Olçak ve oğlu Boğaziçi Köprüsü'nde en önde yürüyenlerdendi. Bu darbe girişimine tiyatro diyen insanları da aslında açığa düşüren bir hareketti bu. Bütün şehitlerimizin tekrardan ruhu şad olsun."

Kaynak: AA
18 Temmuz 2016 Pazartesi 12:15

Son Dakika