Fetö'nün Darbe Girişimine Tepkiler

BATMAN/BİNGÖL/SİİRT/ Batman, Bingöl, Siirt ve Mardin'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösteren vatandaşların 'demokrasi nöbeti' sürüyor.

BATMAN/BİNGÖL/SİİRT/ Batman, Bingöl, Siirt ve Mardin'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösteren vatandaşların "demokrasi nöbeti" sürüyor.
Batman Valisi Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz ile birlikte FETÖ'nün darbe girişimini kınamak için Batman Valiliği önünde bekleyen vatandaşlara hitap etti.
Milletin iradesinin darbe girişimini bertaraf ettiğini belirten Vali Deniz, "Niye saldırıyorlar? Çünkü onlar hala 1453'ün, İstanbul'un fethinin intikamını almak istiyorlar. Onlar Ayasofya'da çan sesi dinletmek istiyorlar ama dinletemeyecekler." dedi.
Çanakkale'de bu milleti dize getiremediklerini vurgulayan Deniz, şöyle konuştu:
"Türk'üyle, Kürt'üyle, Çerkez'iyle nasıl dimdik ayaktaysak bugün yine bu millet dimdik ayakta. Onların yapmak istediği kısacası şu, İslamiyet'i, o güzel dinimizi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. DAEŞ, Boko Haram ve El-Kaide gibi örgütlerle yapmaya çalışıyorlar. Bir cihan imparatorluğu üstüne kurulmuş Türkiye'nin düşmesi onları amacına ulaştıracak, onun için saldırıyorlar. Ama başaramayacaklar, çünkü meydanlarda Çanakkale ruhu var."
Alanda demokrasi nöbeti bekleyen binlerce kişi sık sık, "İşte ordu işte komutan", "Hainler halka hesap verecek", "Dik dur eğilme Batman seninle", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Darbeler tutmaz ezanlar susmaz" sloganları atıldı.
"Kahrolsun FETÖ"
AK Parti Hasankeyf İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen mitingde vatandaşlar ellerinde Türkiye bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'na kadar "Kahrolsun FETO", "FETO'nun itleri durduramaz bizleri", "Dik dur eğilme bu halk seninle" sloganları ve tekbirler getirerek yürüdü.
İlçe Kaymakam Faruk Bülent Baygüven, darbe girişimine karşı ilk günden beri meydana inerek tepkisini gösteren bütün vatandaşlara teşekkür etti.

Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen de Hasankeyf'te ilk defa siyasi parti gözetmeksizin bu kadar insanın toplandığını belirtti.
Alanda, şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve ardından dua edildi.
Bingöl
Bingöl'de vatandaşlar FETÖ'nün darbe girişimine yönelik tepkilerini sürdürüyor.
Saat Kulesi önünde bir araya gelen Bingöl merkez ve merkeze bağlı köy muhtarları "Demokrasinin teminatıyız", İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları da "Korkuyu korkutan halkımıza bin selam" yazılı pankartlarla Genç Caddesi'nde yürüyerek, "demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlara destek verdi.
Bingöl Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Butaku, milletin seçtiklerine sahip çıktığını ve bundan sonra da milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkacağını belirti.
Türkiye'nin ucuz alınmadığını ve beş çapulcuya da teslim edilmeyeceğini vurgulayan Butaku, "Bu ülke hiçbir zaman ne onlara ne de onların ağa babalarına teslim olmayacaktır. 40 yıldır bizi İslam diniyle kandıranlara bakın. Bunlar Müslüman değil, haçlılar. Bundan sonra hiç kimse bu hoca bozuntusuna inanmayacaktır." diye konuştu.
Genç Belediye Başkanı Mehmet Hadi Topraktan da "demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlara teşekkür etti.
Siirt
Bölgede yaşanan olaylardan dolayı Siirt'e göç eden Şırnaklı vatandaşlar da FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti.
Siirt Demokrasi Meydanı'nda devam eden "demokrasi nöbeti"ne katılan AK Parti Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, Şırnaklı kardeşlerinin de taraflarını belli etmek adına aralarında olduklarını söyledi.
Her daim devletlerinin yanında olduklarını şu anda zaten tavırlarıyla belli ettiklerini kaydeden Çalapkulu, "Bu birliktelik oldukça bizi kimse yıkamayacak, bizi kimse düşüremeyecek. Bu güzel tablo ülkemiz üzerinde hain emeller planlayan, düşünen, tasarlayan insanlara çok güzel cevap oluyor. İnşallah bundan sonra bu tür planları uygulama fırsatları bile olmayacak." şeklinde konuştu.
Şırnaklı vatandaşlar adına konuşan Kemal İlhan da darbe girişimini kınadıklarını aktararak, "İnşallah bölgemizdeki olayların da bir an önce bitmesini, ülkemizin varlığını birliğini Kürt, Türk, Arap, Çerkez her kesimin bir arada yaşamasını temenni ediyoruz." dedi.
Mardin
Mardin'de, FETÖ'nün darbe girişimine yönelik tepkiler devam ediyor.
Ellerinde Türk bayraklarıyla AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan siyasi parti temsilcileri, bazı sendika ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlar, "FETÖ gelecek hesap verecek", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "İdam isteriz" şeklinde slogan attı.

AK Parti Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, Mardin halkının vatanına ve bayrağına sahip çıktığını söyledi.
Darbe girişimin arkasında sadece FETÖ terör örgütünün olmadığını, dış güçlerin de olduğunu dile getiren Demir, şöyle konuştu:
"Bu millet ve ümmetin dirilişi Filistine, Mısır'a, Suriye'ye de yansıyacak. Biz bir ve beraber olduğumuz zaman hiçbir hasım bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. Bu millet tanklara ve uçaklardan korkmadı. Çünkü 'ben Anadoluyum' dedi. "Ben Sultan Gazi'nin torunuyum' dedi. 'Ben Selahattin'in torunuyum' dedi."
Darbe girişiminde şehit olanların anısına mevlit okutuldu ve yemek verildi.

Kaynak: AA

27 Temmuz 2016 Çarşamba 00:53

AK Parti, Mardin, Bingöl, Siirt, Politika, Güncel