Fetö'nün Sözde 'Abi-abla' Yapılanması Davasında Mütalaa

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul'daki sözde 'abi-abla' yapılanmasına ilişkin 41 sanığın yargılandığı davada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıkların 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul'daki sözde "abi-abla" yapılanmasına ilişkin 41 sanığın yargılandığı davada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.
İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki salonda yapılan duruşmaya, 27 tutuklu sanık ile avukatları katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Orhan Uzun, davaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.
Sanıkların örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullandıkları ve Bank Asya hesaplarının bulunduğu belirtilen mütalaada, örgüte ait dernek ve kurumlara üye olan sanıklarla ilgili gizli tanık beyanlarının da bulunduğu ifade edildi.
- Sanıkların ByLock'a giriş sıklıkları
Sanıkların ByLock'a giriş sıklıklarına da yer verilen mütalaada, sanıklardan Gökhan Usluer'in 331 bin 136 kez, Mehmet Sarı'nın 72 bin 826 kez, Emine Aşkın'ın 62 bin 416 kez, Fadime Coşar'ın 33 bin 191 kez, Hüseyin Bektaş'ın 21 bin 262, Salih Özden'in 13 bin 277 kez, Seval Karademir'n 12 bin 888 kez, Tevfik Salıbaşı'nın 12 bin 248 kez, Meryem Budak'ın 10 bin 545 kez ByLock'a giriş yaptığının tespit edildiği vurgulandı.
Mütalaada, sanıklar hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldığına vurgu yapılarak, sanıklara, eylemleri cebir ve şiddet içermediği için bu suçtan beraat kararı verilmesi istendi.
Sanıkların FETÖ'nün hiyerarşik yapısı içinde kasten bulunduğu vurgulanan mütalaada, 41 sanığın da "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.
Mütalaada, sanıklardan ikisinin örgütle ilgili yararlı bilgiler vererek "etkin pişmanlık" hükümlerinden yararlandığı belirtilerek, bu sanıklar hakkında yasada öngörülen indirimlerin yapılması istendi.
Duruşma, sanık ve avukatlarının talepleriyle devam ediyor.

Kaynak: AA

05 Mart 2018 Pazartesi 13:39

Bank Asya, Orhan Uzun, Silivri, İstanbul, Politika, Güncel