Fetö Sanıklarının 'Örgüt Yöneticiliğinden' Savunması İstendi

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında açılan davada, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın da aralarında bulunduğu 17 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında açılan davada, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın da aralarında bulunduğu 17 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanıklardan iş adamı Mustafa Vural ile aralarında eski Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Aldırmaz'ın da yer aldığı bazı tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Osmaniye Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) duruşmaya katıldı.

Davaya iddia makamı olarak katılan Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumali Tülü, "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan haklarından dava açılan sanıklar tutuklu Muammer Çalışkan ve Mustafa Vural, firari Kemal Elibal, Cemal Soncu ve Ömer Ekinci ile tutuksuz Bekir K, Adem S, Ferat Y. ve Mustafa D'nin suçlarının "silahlı terör örgütü yöneticisi olma" suçunu oluşturduğu ihtimali üzerine sanıkların ek savunmalarının alınmasını istedi.

Ayrıca, sanıklar Çalışkan ve Vural'ın da tutukluluklarının devamını talep etti.

Sanıklardan Çalışkan, yeni suçlama karşısında şaşkın olduğunu söyleyerek ek süre talebinde bulundu.

Şu ana kadar örgütün üst düzeyinde yer alan 6 isim verdiğini savunan Çalışkan, "Bunlardan 5'i imam, biri de imamın yanında gezen biriydi. Bildiğim isimler bunlar. Ben cemaatle, üniversite kurulma aşamasında ilgilendim. Benden daha fazla ne bekleniyor? Emniyette resimleri gösterilsin tanıdıklarımı söylerim. Ben örgütün çözülmesi için elimden geleni yapmaya hazırım." diyerek tahliyesini istedi.

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme heyeti, Çalışkan ve Vural'ın tutukluluğunun, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, Kemal Elibal, Cemal Soncu ve Ömer Ekinci hakkındaki yakalama kararının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianame

İddianamede FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüsten" ağırlaştırılmış müebbet, eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Aldırmaz için "terör örgütüne üye olmak, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet, nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 35 yıla kadar, diğer sanıklar için de 5 yıldan 27 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, vasfı üniversite alanı olan arazinin konut alanına çevrilerek FETÖ'ye yüksek meblağlarda finansman sağlandığı, hiçbir faaliyette bulunulmamasına rağmen çeşitli ülkelere gidildiği ve masrafların belediyeye ödetildiği belirtilmişti.

Dava kapsamında firari sanıklar FETÖ elebaşı Gülen ile Ömer Ekinci, Kemal Elibal ve Cemal Soncu'nun tüm mal varlıklarına el konulmasına karar verilmişti. Tahliye edilen eski ATB Başkanı Muammer Çalışkan ile iş adamı Mustafa Vural, yeni deliller elde edilmesi üzerine 12 Ekim 2016'da yeniden tutuklanmıştı.

Kaynak: AA

20 Haziran 2017 Salı 19:29

Muammer Çalışkan, Zihni Aldırmaz, Mustafa Vural, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika