Devrik Lider, Castro'nun Cenazesine Katılmak İçin BM'den İzin İstedi

Yemen'in devrik lideri Ali Abdullah Salih'in, Castro'nun cenaze törenine katılmak üzere Küba'ya gitmek için BM'den izin talep etti.

Yemen'in devrik lideri Ali Abdullah Salih'in, Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun resmi cenaze törenine katılmak üzere Küba'ya gitmek için Birleşmiş Milletler'den (BM) izin talep ettiği bildirildi.

"DEVRİMİN KOMUTANI VE BÜYÜK DİRENİŞ LİDERİ"

Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'nin resmi internet sayfasında yer alan habere göre, eski Cumhurbaşkanı Salih'in "Küba devriminin komutanı ve büyük direniş lideri" olarak vasıflandırdığı Fidel Castro'nun ölümünün ardından taziye için Küba'ya gitmek üzere BM'den izin talep ettiği kaydedildi.

Salih, Castro'yu "emperyalizme, feodalizme ve gerici güçlere karşı mücadele eden 20. yüzyılın son devi ve küresel kurtuluş hareketlerinin öncüsü" olarak nitelendirdi.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI GETİRİLMİŞTİ

Husilerle birlikte Yemen hükümetine "darbe" yaptığı gerekçesiyle BM tarafından bazı yaptırımlar uygulanan Salih'in, Nisan 2015 tarihli 2216 sayılı BM kararına göre mal varlıkları dondurulmuş ve kendisine yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti.

CENAZESİ 4 ARALIK'TA TOPRAĞA VERİLECEK

Naaşı krematoryumda yakılacak olan Castro'nun külleri, 4 Aralık'ta düzenlenecek cenaze töreniyle Santiago de Cuba'daki Santa Ifigenia mezarlığında toprağa verilecek.

ÖLÜMÜ KARDEŞİ TARAFINDAN DUYURULMUŞTU

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, ağabeyi Fidel Castro'nun cuma gecesi yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

28 Kasım 2016 Pazartesi 02:00

Birleşmiş Milletler, Abdullah Salih, Fidel Castro, Küba, Politika, Dünya, Güncel