Fikir, Sanat, Aksiyon: Necip Fazıl Kısakürek' Programı

Anadolu Mektebi ile Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce yürütülen 'Fikir, Sanat, Aksiyon: Necip Fazıl Kısakürek' programı törenle başladı.

Anadolu Mektebi ile Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce yürütülen "Fikir, Sanat, Aksiyon: Necip Fazıl Kısakürek" programı törenle başladı.
Kentteki bir otelde düzenlenen açılış programına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Necip Fazıl Kısakürek'i anlatacak pek çok kelime olduğunu belirtti.
Anadolu Mektebi programını çok önemsediklerini vurgulayan Dursun, "Sami Güçlü hocamız eksikliği gören ve bu eksilik için koşturan çok değer verdiğimiz bir büyüğümüz. Bizim artık öncelikli ve birinci konumuz, insan yetiştirmek ve milli eğitim ile ilgili sorunları çözmektir. Kültür de bunun ayrılmaz bir parçasıdır." dedi.
Dursun, eğitim ve kültüre çok büyük önem verdiklerinin altını çizerek, şöyle konuştu:
"Bizim bundan sonraki seferberliğimiz, kitlesel ve aynı zamanda kurumsal bir seferberlik olması lazım. Kültür ve Turizm Bakanlığı tek başına bu yükün altından kalkacak bir bakanlık değildir. Bunun yanında paydaşları olması lazım. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, hatta Diyanet İşleri ile bir bütünlük ve cephe oluşturmak suretiyle çalışma yapılmalı. Bu bir seferberlik olacak. Bu kültür seferberliğinde beraber çalışılması lazım. Bu seferberliğin esas neferlerinin liseli gençler olması lazım. Biz artık programlarla kürsüde konuşan, kendisini anlatabilen gençler görmek istiyoruz."
Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü de Necip Fazıl Kısakürek'in yakın zamanların en güçlü edebiyatçılarından olduğunu ve bu programla öğrencilerin, eserlerini okuyarak diğer kuşaklara taşıma adına önemli bir görev icra ettiklerini anlatarak, Anadolu Mektebi programının şu anda 35 ilde devam ettiğini söyledi.
Bu programda en organize kentlerin başında Düzce'nin geldiğini vurgulayan Güçlü, "Düzce'de çok sayıda öğrencimiz bu programa dahil. Biz eğitimci değiliz. Gönüllü hareketiyiz. Bu öğrencilerimizin takibi gönüllü hocalarımızın gayretleriyle devam etmektedir. Öğrenci ve öğretmenlerimize gönülden sevgi sunuyorum." ifadelerini kullandı.
Düzce Valisi Zülkif Dağlı ise bu yıl itibarıyla kentte Anadolu Mektebi programına 12 okul ile dahil olunduğunu anımsatarak, bu program dahilinde öğrencilerin nitelikli okuma yaptığını ve mevcut durumda bu şekilde kitap okuyan 540 öğrenci bulunduğunu aktardı.

Kaynak: AA

24 Nisan 2019 Çarşamba 14:42

Düzce, Necip Fazıl Kısakürek, Güncel