Filistinli Bakan'dan Gazzeli Yaralılara Ziyaret

Filistin Dışişleri Bakanı Malik 'Konuşulacak konular, katliamların durdurulması, ateşkesin olması, havalimanları ve Gazze'nin yeniden yapılanması olacak.' dedi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malik, İsrail ile yapılacak görüşmelerde Gazze'nin silahsızlandırılmasının söz konusu olmayacağını belirterek, "Konuşulacak konular, katliamların durdurulması, ateşkesin olması, havalimanları ve Gazze'nin yeniden yapılanması olacak. Gazze'nin silahsızlandırılması konuşulmayacak" dedi.
Konuk Bakan Malik, Gazzeli yaralılardan bir kısımının tedavi gördüğü Yenimahalle Devlet Hastanesini ziyaret etti. Malik'e, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas eşlik etti.
Kafkas ve Malik, tüm hastaları tedavi gördükleri odalarında ziyaret etti ve sağlık durumları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Kafkas ve Malik, ziyaretin ardından, gazetecilere açıklama yaptı.
Filistinli Bakan Malik, yaralıların sağlık durumunun her geçen gün daha iyileştiğini, bunun da kendileri için çok sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. Filistin halkına gösterdiği destekten ötürü Türkiye'ye teşekkürlerini sunan Malik, Sağlık Bakanlığının da tüm çalışanlarıyla birlikte yaralıların tedavisi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade etti.
Türkiye'de yapılan kaliteli sağlık hizmeti ile yaralıların sağlık durumlarının düzeldiğini vurgulayan Malik, "Burada iyi bakılmasa hastalarımızın durumu kötüleşebilir, hatta ölebilirdi" dedi. Malik, Türkiye'de hastaların tıbbi tedavinin dışında misafirperverlik anlayışı içinde karşılandığını, bunun da hastalar için çok büyük bir moral olduğunu ifade etti. Malik, "Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz. Gösterilen çaba ve emek bizim için çok anlamlı. Gönülden Türkiye'ye teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
-"Gazze'nin büyük bir hapishane olmasını istemiyoruz"
Bir gazetecinin ateşkes sağlanmasına ilişkin sorusu üzerine de Malik, şu değerlendirmede bulundu:
"Biz, ilk günden beri kan akmasının durması ve ateşkesin imzalanması için çabalıyoruz. Şimdi verimli bir anlaşma oldu. Filistin halkının nefes alması ve yeniden yaşaması için bir anlaşmaya vardık. Filistin'de ambargo da kalkar inşallah. Yardımların, ilaçların, gıdaların Gazze sınırlarından girmesini istiyoruz. Gazze halkının artık normal bir hayat yaşamasını istiyoruz. Gazze'nin büyük bir hapishane olmasını istemiyoruz artık. Durumun, eski hale dönmesine izin vermeyeceğiz. Ambargo ve katliamları kabul etmiyoruz."
Bir gazetecinin, "Gelecek ay yapılacak görüşmelerde İsrail, Gazze'nin silahsızlandırılmasını istiyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine de Filistinli Bakan Malik, "Konuşulacak konular, katliamların durdurulması, ateşkesin olması, havalimanları ve Gazze'nin yeniden yapılanması olacak. Gazze'nin silahsızlandırılması konuşulmayacak" dedi.
-Hayati tehlikesi olan hastamız mevcut değil"
Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas da bugün sabah 08.33'te kalkan Genelkurmay Başkanlığına bağlı uçağın bölgeye ulaştığını belirterek, Filistin'den 33 yaralının Türkiye'ye getirileceğini anımsattı.
Yaralılarla birlikte 33 refakatçinin de uçağa bindirilmeye başlandığını anlatan Kafkas, yaralıları taşıyan uçağın Afyon'a ineceğini ve tedavilerinin burada yapılacağını söyledi.
Kafkas, şu anda tedavileri süren hastaların genel sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, "İyileşiyorlar, mutlular, savaşın kaosunu üzerilerinden attılar. Hayati tehlikesi olan hiçbir hastamız mevcut değil" diye konuştu. - Ankara

Kaynak: AA

28 Ağustos 2014 Perşembe 14:15

İsrail, Türkiye, Filistin, Gazze, Güncel