Foça'da Festival Coşkusu

İzmir'in Foça İlçesi'nde bu yıl 8'incisi düzenlenen Foça Kültür, Sanat ve Balıkçılık Festivali, gün boyu düzenlenen etkinliklerle sürdü.

İzmir'in Foça İlçesi'nde bu yıl 8'incisi düzenlenen Foça Kültür, Sanat ve Balıkçılık Festivali, gün boyu düzenlenen etkinliklerle sürdü. Fetivale ilçe sakinlerinin ilgisi yoğun oldu.

Festival kapsamında, Foça'da yaşamış ünlü ressamlar Avni Arbaş ile Ferruh Başağa anısına, Reha Midilli Kültür Merkezi'nde, 'Foça' konulu resim sergisi açıldı. Toplam 15 ressamın 50'ye yakın tablosunun yer aldığı serginin açılışını, TBMM eski Başkanvekili Kemal Anadol ve Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ve Foça Belediye Başkanı CHP'li Gökhan Demirağ yaptı.

RENKLİ YÜRÜYÜŞ

Eski Barbaros Büfe önünden saat 19.00'da başlayan festival yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Yürüyüşe, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Belediye Başkanı Demirağ, ticaret odaları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve yaklaşık 2 bin 500 kişi katıldı. Kalabalık kortej, Cumhuriyet Meydanı'na kadar büyük bir coşkuyla yürüdü. Burada konuşan Başkan Demirağ, "İki yıldır çeşitli nedenlerle festivali yapamıyorduk. Terör ve şehitlerimiz nedeniyle iptal etmiştik. Buradan terörü bir kez daha lanetliyorum. Festivalimiz sanat ve kültürün renkleriyle açılıyor. Balıkçılığımızın yaşamımıza yansıyan tutkusu ve denizin mavisiyle sürüyor" dedi.

Kaymakam Ulugölge ise "Festivaller dostluğun, kardeşliğin, barışın simgesidir. Aynı zamanda gurbeti sılayla buluşturan, gurbetteki dostları, akrabaları memlekete getirmek için çok önemli günlerdir. Beş gün sürecek festivalde tarımdan turizme, balıkçılıktan denizciliğe, arkeolojik kazılarına kadar, Foçamızın değerli insanlarına hitap etmek üzere gelen çok kıymetli sanatçı ve sanat gruplarıyla dolu dolu yaşayacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Foça Belediyesi Dans Grubu, Foça Folk ve Bor-Der Zeybek, Akçaabat Trabzon Folklor ekiplerinin sunduğu halk oyunları gösterileri büyük alkış aldı. Gürcistan Çocuk Halk Dansları topluluğu gösterisi ile göz doldurdu. İlk gün programı saat 21.00'de Doğan Hızlan'ın tarihi Beşkapılar Kalesi'ndeki söyleşisi ile devam etti. - İzmir

Kaynak: DHA

12 Eylül 2013 Perşembe 13:42

Gökhan Demirağ, Doğan Hızlan, Foça İlçesi, İzmir, Kültür Sanat