Fotoğraf Sanatçısı Oğuztüzün Toprağa Verildi

Atlas Dergisi fotoğrafçılarından 65 yaşındaki Cüneyt Oğuztüzün toprağa verildi. İzmir'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Oğuztüzün'ün ölümü büyük üzüntü yarattı.

Yaklaşık 2.5 yıl önce kolon kanserine yakalanan Cüneyt Oğuztüzün hastalığının ilermesi ardından İzmir'e annesinin yanına geldi. Bir süreden bu yana Eşrefpaşa Hastanesi'nde tedavisi süren Oğuztüzün kurtarılamadı. Dün vefat eden Oğuztüzün'ün cenazesi Bostanlı Beşikçioğlu Camii'nde kılınan öğle namazı ardından Buca Kaynaklar Mezarlığı'nda toprağa verildi. Oğuztüzün'ün ölümü büyük üzüntü yarattı.

ANADOLU'YU FOTOĞRAFLARLA ANLATTI

Cüneyt Oğuztüzün, 20 yıl boyunca 150 Anadolu seferi yaptı ve benzersiz bir arşiv oluşturdu. Oğuztüzün, fotoğraf macerasını ve Anadolu'yu anlattı. Oğuztüzün "Anadolu'nun bozulmamış doğasını, kırsal yaşamın ve çalışmanın geleneksel unsurlarını, kültürel mirasını çarpık bir modernleşme karşısında bozulmadan, kaybolmadan belgelemek, Anadolu projemin başlıca motivasyonlarından biri. Gerçekten de çektiğim fotoğrafların çoğu, anında tarihsel belge niteliği kazanmakta. Yine de Anadolu'nun çeşitliliği o kadar zengin, mirasının derinliği o kadar fazla ki, tahribatın hızına karşın önümüzdeki yıllarda da projenin aynen devamını mümkün görüyorum." İfadelerini kullanmıştı.

KİMDİR?

Cüneyt Oğuztüzün, 1950 yılında İstanbul'da doğdu. 1974'te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nü bitirdi. 1978 yılında müfettiş yardımcısı olarak özel bir bankaya girdi. Aynı yıl fotoğraf çekmeye başladı. 1993'te bankacılık mesleğini bıraktı ve 'Atlas' dergisinde tam zamanlı fotoğrafçı olarak çalışmaya başladı.
Profesyonel fotoğraf sanatçısı Cüneyt Oğuztüzün Türkiye'nin ve dünyanın pek çok yerinde fotoğraflar çekerek Atlas Dergisi'ne yıllarca fotoğraf çekti. Cüneyt Oğuztüzün objektifinden kültür, doğa, mimari ve insani unsurlu fotoğraflar büyük beğeni topladı. Tortum Vadisi ve Tortum Şelalesi'ndeki çekimlerde Tortum'un turizmde tanıtılmasında büyük katkı sağlayan Oğuztüzün büyük beğeni toplamış ve Erzurum ve Tortumluların da gönüllerinde taht kurmuştu.

Kaynak: Bültenler

03 Aralık 2015 Perşembe 14:13

Buca Kaynaklar Mezarlığı, Eşrefpaşa Hastanesi, Tortum, İzmir, Güncel