Fransa'da Feminist Protestoculardan Pisuvar Eylemi: Erkeklerin Fermuar İndirmesi Cesaretlendiriliyor

Fransa'nın başkenti Paris'te feminist protestocular, açık hava pisuvarlarını tıkadı. Pisuvarlara bırakılan notlarda, kadınların dışarıda bebek emzirmesine hoş bakılmadığı bir ortamda, erkeklerin sokak ortasında ihtiyaçlarını gidermeye teşvik edildiği belirtildi.

Paris'in idrar dolu kaldırımlarına çare olarak kentin bazı noktalarına deneme amaçlı olarak doğaya uyumlu pisuvarlar konulmuştu. Ancak ile Saint-Louis ve Gare de Lyon istasyonu yakınlarındaki pisuvarlar, eylemciler tarafından hedef alındı. Pisuvarlar, kadın pedi, tampon ve çimentoyla tıkandı.

ERKEKLER DIŞARIDA İHTİYAÇ GİDERMEYE TEŞVİK EDİLİYOR

Pisuvarlara bırakılan notlarda, kadınların dışarıda hala bebek emzirmesine hoş bakılmadığı bir ortamda, belediyenin erkekleri sokak ortasında ihtiyaçlarını gidermeye teşvik ettiği belirtildi.

POLİS OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Polis eylemlerle ilgili olarak soruşturma başlatırken henüz eylemleri üstlenen olmadı. Feminist protesto grubu Femen'in, olayla ilgisi olmadığını açıkladı.

FEMİNİST GRUPLAR, PİSUVARLARI CİNSİYETÇİ VE AYRIMCI BULUYOR

Eşitlik ve kadın hakları grupları ve birçok Parisli, açık hava pisuvarlarını cinsiyetçi ve ayrımcı buluyor. Kentin beş ayrı noktasındaki pisuvarların üzerine bir erkeği 'gururla' idrarını yaparken gösteren levhalar asılırken kadınlar için hiçbir çözüm düşünülmemesi eleştiriliyor.

Feministler, taciz skandallarının giderek daha fazla gündeme geldiği bir dönemde yetkililerin "sokakların sahibinin erkekler olduğu" mesajını verdiğini, kadınların da sokaklarda kendilerini rahat hissetmesi gerektiğini söylüyor.

"SOKAKLAR SADECE ERKEKLERİN DEĞİL"

Femmes Solidaires adlı feminist örgütten Gwendoline Coipeault, "Sokaklar sadece erkeklerin değil. Erkekleri tuvaletini yaparken görmek istemeyebilecek kadınların ve çocukların da sokaklarda hakkı var" dedi.

Coipeault, Paris mahallelerinde yüzlerce tuvalet olduğunu belirterek, belediyenin sadece kadınları değil, erkekleri de bu tuvaletleri kullanmaya özendirmesi gerektiğini vurguladı.

Fransa'da Feminist Protestoculardan Pisuvar Eylemi: Erkeklerin Fermuar İndirmesi Cesaretlendiriliyor - Son Dakika
30 Ağustos 2018 Perşembe 17:36

Son Dakika