Fransa'da Helal Et Satan Kasap Dükkanları Kundaklandı

Fransa'da son dönemde artış gösteren Müslümanlara yönelik şiddete, son olarak helal et satan kasap dükkanlarına yapılan saldırı eklendi.

Fransa'da son dönemde artış gösteren Müslümanlara yönelik şiddete, son olarak helal et satan kasap dükkanlarına yapılan saldırı eklendi. Fransa'nın Toulouse şehrinde son 5 gün içerisinde 3 kez helal et kesimi yapılan çok sayıda kasap dükkanı Molotof kokteyli atılarak kundaklandı.

Bugün sabaha karşı meydana gelen ve Müslümanların yoğun yaşadığı Les Minimes mahallesinde düzenlenen son saldırıda, kasap dükkanlarının yanında bulunan bir lokanta da zarar gördü. Ayrıca dükkanların üst katlarındaki daireler de yangından etkilendi.

Saldırıda 7 kişi de dumandan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Daha önce de Paris'in batısında yer alan Saint-Germain-en-Laye bölgesinde helal et satışı yapan kasap dükkanlarının kapı ve pencerelerine Nazi sembolü çizilerek "Pis Araplar Fransa'dan defolun!" ifadeleri yazılmıştı.

İslamofobi İnceleme Merkezi Başkaı Abdullah Zekri, saldırıları 'iğrenç' olarak nitelendirdi. Zekri, Amerika'da yayınlanan film ve Charlie Hebdo'nun hakaret karikatürlerinden sonra bu olayın kaygılarını daha da artırdığının altını çizdi. Abdullah Zekri, Fransa'da son dönemde İslamofobik saldırıların yüzde 14 oranında arttığına vurgu yaparak buna acilen çözüm bulunması gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan polisin kasap dükkanlarına yapılan saldırılarla ilgili soruşturma başlattığı belirtildi.

Kaynak: CHA

03 Ekim 2012 Çarşamba 14:10

Toulouse, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Dünya