Fransa'da Türk Göçünün 50. Yıldönümü Etkinliği Belgeseli Gösterildi

Dha DIŞ HABER- Fransa'da Türk göçünün 50. yıldönümü etkinliği belgeseli gösterildi Gülten Özbey/Paris, 12 Şubat, (DHA)- Paris 10. bölge belediye salonunda Fransa-Türkiye Komitesi tarafından Fransa'ya Türk göçünün ellinci yıldönümü için Meliha Apaydın, Ecemnur Demirhan, Esra Yüksel ve Christian Corbes'in hazırladığı 'Konuşan Türk kadınları' belgeseli gösterildi.

Dha DIŞ HABER- Fransa'da Türk göçünün 50. yıldönümü etkinliği belgeseli gösterildi

Gülten Özbey/Paris, 12 Şubat, (DHA)-

Paris 10. bölge belediye salonunda Fransa-Türkiye Komitesi tarafından Fransa'ya Türk göçünün ellinci yıldönümü için Meliha Apaydın, Ecemnur Demirhan, Esra Yüksel ve Christian Corbes'in hazırladığı 'Konuşan Türk kadınları' belgeseli gösterildi.

Yuvarlak masa tartışması ise Paris Descartes Üniversitesi araştırmacı sosyoloji Profesörü Cecile Lefevre, göç ve Türk kültürü Elele derneği kurucusu Gaye Petek tarafından yapıldı. Paris 10. bölge belediye başkanı Remi Feraud'un ve konsolos Müslim Aygün de toplantıya katıldı.

Türk göçünün ellinci yıldönümü kapsamında, Türk kökenli üç Fransız gencin büyüklerinin göçünü anlatan belgesel Montargis şehrindeki Türk toplumunu ilk kuşak kadınların yaşamlarını anlatılıyor. Montargis'de bugün, bin 200'den fazla Türk aile yaşıyor. Gecede göçün ellinci yılında Türkleri anlatan kitaplar da tanıtıldı.

Kaynak: DHA

12 Şubat 2016 Cuma 15:37

Türkiye, Dha, Paris, Fransa, Politika, Güncel