Fransa?daki Türk Restoranına ?soykırım? Afişi

Fransa'daki Türk restoranına 'soykırım' afişi Fransa'nın Lyon kentinde Türklerin işlettiği restorana kimliği belirsiz kişilerce sözde 'Ermeni soykırımı' tartışmalarına ilişkin afişler yapıştırıldı.

Fransa'daki Türk restoranına 'soykırım' afişi

Fransa'nın Lyon kentinde Türklerin işlettiği restorana kimliği belirsiz kişilerce sözde 'Ermeni soykırımı' tartışmalarına ilişkin afişler yapıştırıldı. Ayrıca restoranın karşısındaki reklam panosunda da buna ilişkin bir afiş bulunuyor.

Lyon'un yakın banliyösü Vaulx En Vélin'de senelerdir restoran işleten Mehmet Ertuğrul, sabah işyerini açtığında restoranın duvarlarına sözde 'Ermeni soykırımı' ile ilgili 'adalet ve tazminat istiyoruz, unutmadık unutturmayacağız' yazılı afişlerle karşılaştığını ve hemen polise haber verdiğini söyledi.

2015 senesini sözde 'Ermeni soykırımının' 100. yılı olarak kabul edip Fransa'da anma törenleri tertipleyen Ermeni diasporası, Ermeni asıllıların yaşadığı bazı şehirlerde, belediye yöneticilerinin desteğiyle panolara Türkleri suçlayan afişler yapıştırıyor.

El afişlerinin yapıştırıldığı Türk restoranının hemen karşısında bulunan reklam panosunda da 15 gündür böyle bir afiş bulunuyor.

DHA'ya açıklama yapan işyeri sahibi Mehmet Ertuğrul senelerdir Vaulx En Vélin şehrinde restorant işlettiğini, müşterilerinin arasında Ermenilerin çok olduğunu, politika yapmadığını, sadece rızkını kazanmak derdinde olduğunu söyledi. Ertuğrul ayrıca, bu olayın kışkırtmak maksatlı yapılmış olabileceğini ve devamının gelmesinden çekindiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: DHA

13 Nisan 2015 Pazartesi 11:35

Mehmet Ertuğrul, Fransa, Lyon, Politika, Güncel