Fransa'daki Türk Restoranına 'Soykırım' Afişi

Fransa'nın Lyon kentinde Türkler'in işlettiği restorana kimliği belirsiz kişilerce 'Ermeni soykırımı' tartışmalarına ilişkin afişler yapıştırıldı.

Fransa'nın Lyon kentinde Türkler'in işlettiği restorana kimliği belirsiz kişilerce 'Ermeni soykırımı' tartışmalarına ilişkin afişler yapıştırıldı.

Lyon'un yakın banliyösü Vaulx En Velin'de uzun süreden bu yana restoran işleten Mehmet Ertuğrul, bu sabah işyerini açtığında restoranın duvarlarına 'Ermeni soykırımı' ile ilgili 'adalet ve tazminat istiyoruz, unutmadık unutturmayacağız' yazılı afişlerle karşılaşınca hemen polise haber verdiğini söyledi. 2015 yılını 'Ermeni soykırımının' 100'üncü yılı olarak kabul edip Fransa'da anma törenleri tertipleyen Ermeni diasporası, Ermeni asıllıların yaşadığı bazı şehirlerde, belediye yöneticilerinin desteğiyle panolara Türkleri suçlayan afişler yapıştırdığı belirtildi. El afişlerinin yapıştırıldığı Türk restoranının hemen karşısında bulunan reklam panosunda da 15 gündür böyle bir afiş bulunuyor. İşyeri sahibi Mehmet Ertuğrul, yıllardan bu yana Vaulx En Velin kentinde  restorant işlettiğini, müşterilerinin arasında çok sayıda Ermeni bulunduğunu, politika yapmadığını, sadece rızkını kazanma derdinde olduğunu söyledi. Ertuğrul, afişlerin kışkırtma amaçlı yapıştırılmış olabileceğini ve devamının gelmesinden çekindiğini ekledi. - Lyon

Kaynak: DHA

13 Nisan 2015 Pazartesi 13:40

Mehmet Ertuğrul, Fransa, Lyon, Politika, Güncel