Fransız Bakan'ın Sarı Yelekliler Açıklaması Gündem Oldu: Arkalarında Dış Güçler Olabilir

Fransız Bakan Marlene Schiapp'in, Avrupa'da son yılların en büyük halk hareketi olarak görülen Sarı Yelekliler'e ilişkin, 'Arkalarında dış güçler olabilir.' yorumu, sosyal medyada gündem oldu.

Fransız Bakan Marlene Schiappa, Sarı Yelekliler eyleminin arkasında dış güçlerin olabileceğini öne sürdü.

Fransa Kadın-Erkek Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa

"SARI YELEKLİLER'İN ARAKASINDA DIŞ GÜÇLER OLABİLİR"

Fransa Kadın-Erkek Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa, polisleri darp eden eylemci eski boks şampiyonu Christophe Dettinger için bağış toplanmasını eleştirerek Sarı Yelekliler eyleminin arkasında dış güçlerin olabileceğini öne sürdü.

FRANSA, OLAY BAKANI KONUŞUYOR

Fransız Bakan ayrıca, "Başlatılan yardım kampanyasının arkasında olanlar ortaya çıkarılmalı" demiş ve bu sözleri tartışmalara sebep olmuştu.

Sarı Yelekler'in tepkisi üzerine France-Inter radyosuna konuşan Schiappa, "Para verenlerin tek tek isimlerini istemedim, sadece şiddet eylemlerinin, vandalların kimler tarafından finanse edildiğini sordum? İtalyan yetkililerin tutumuna bakınca, acaba dış güçler mi destek sağlıyor sorusu bana anlamlı geldi." ifadelerini kullandı.

İtalya'DAN SARI YELEKLER'E DESTEK

İtalya'da, hükümet ortağı iki siyasi partinin lideri, Sarı Yelekler hareketine destek açıklaması yapmıştı.

İçişleri Bakanı Salvini, "Halkına rağmen ülkeyi yöneten bir cumhurbaşkanına karşı vatandaşların gösterilerini destekliyorum ama hiçbir şeye yaramayan her türlü şiddeti kesinlikle tamamen ve kalıcı bir şekilde kınıyorum" görüşünü paylaştı.

Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio ise, Sarı Yelekler için "Sizinki, bizim 5 Yıldız Hareketini ve 4 Ekim 2009'dan itibaren milyonlarca İtalyanı canlandıran aynı ruh. Yeni bir Avrupa doğuyor. Sarı Yelekler'in, hareketlerin, doğrudan demokrasinin Avrupası" ifadelerini kullanmıştı.

Fransız Bakan'ın Sarı Yelekliler Açıklaması Gündem Oldu: Arkalarında Dış Güçler Olabilir - Son Dakika
10 Ocak 2019 Perşembe 23:12

Marlene Schiappa, Fransa, Avrupa, Politika, Dünya, Güncel