Fransız Kültür Merkezi'nde Edebiyat Söyleşisi

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımı dolayısıyla düzenlenen bu etkinlikte mektuplara gömülü bir Bilge Karasu portresi çizilmeye çalışılacak.

"MEKTUPLARI VE DOSTLARIYLA BİLGE KARASU" İKİ MEKTUP ARASI BİLGE KARASUKONUŞMACILAR: ORUÇ ARUOBA, SEVGİ SANLI, ALAIN MASCAROU, İSMAİL PELİT, GÜVEN TURANMODERATÖR: YİĞİT BENER13 Haziran Perşembe, 19:00

Giriş ücretsizdir. Simültane çeviri yapılacaktır.1963-1994 yılları arasında Jean Nicolas ve Gino Harsh'a gönderdiği, Fransızca ya da İngilizce, bazen elle bazen daktiloyla yazdığı mektupların Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımı dolayısıyla düzenlenen bu etkinlikte mektuplara gömülü bir Bilge Karasu portresi çizilmeye çalışılacak.Bilge Karasu için "iki mektup arası yaşamış bir yazar" dense yeridir. Dostluğu, paylaşmayı, özveriyi en önde tuttu. "Yazarların yazarı" olmanın ötesinde, okuma-yazma uğraşının yanına dostlukları koydu, insan-hayvan ayrımı gözetmeden. "'Dostlarım Üzerine' Diye Söze Girişerek..." başlıklı denemesini anımsayalım...Binlerce mektup yazdı yüksünmeden; yazın, sanat, kültür alanındaki dostlarına gönlünü, zihnini açtı. Bilenler bilir, evinin kapısı hep açıktı... Müzik, resim, sinema, tiyatro, filoloji, arkeoloji, kısaca kültür-sanatın her dalına coşkuyla, tutkuyla sarılmıştı. İşte o nedenle, anlatılarıyla, denemeleriyle yetinmeden, mektuplarını da bu gözle okumalı.Okuruna ders vermezdi ama yazdıklarından dersler çıkarılırdı, mektuplarında bile.1963-1994 yılları arasında Jean Nicolas ve Gino Harsh'a gönderdiği, Fransızca ya da İngilizce, bazen elle bazen daktiloyla yazdığı mektupların yayımı dolayısıyla düzenlenen bu etkinlikte mektuplara gömülü bir Bilge Karasu portresi çizilmeye çalışılacak."Her şeyden önce şunu söyleyeyim: Ankara'ya gelecek olursanız, benim nerede olduğumu başkalarından öğrenmeye kalkmayın. Bunu gerçekten bilebilecek olanlar pek azdır. Onlara rastlamazsınız belki de. Buna karşılık, evim oldukça kolay bir yerdedir. Kızılay'dan Gaziosmanpaşa dolmuşuna biner, Bülten durağında inerseniz, evin hemen hemen karşısında bulursunuz kendinizi. Tunus Cad. 67/3. Evde olmasam bile haberiniz olur ne zaman döneceğimden, sizi nerede bulabileceğimi bana bildirebilirsiniz. Anam evden hemen hemen hiç çıkmaz. Dışarıda bir yerlerde oturmam, içki içmem. Dolayısıyla gidegeldiğim bir yer de yoktur." (1975, Mehmet H. Doğan'a mektuptan)

Kaynak: Bültenler

09 Mayıs 2013 Perşembe 14:09

Fransız Kültür Merkezi, Yapı Kredi Yayınları, Bilge Karasu, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri