Futbol'un Stendhal'i Yarın Anılacak

Türk spor gazeteciliğinin efsane kalemi İslam Çupi, vefatının 11 Türk spor gazeteciliğinin efsane kalemi İslam Çupi, yarın vefatının 11.yılında mezarı başında anılacak.

Türk spor gazeteciliğinin efsane kalemi İslam Çupi, vefatının 11 Türk spor gazeteciliğinin efsane kalemi İslam Çupi, yarın vefatının 11. yılında mezarı başında anılacak.

İstanbul'da 6 Şubat 2001 tarihinde vefat eden Çupi'nin Topkapı Maltepe Kabristanı'nda bulunan mezarı başında yarın bir anma töreni yapılacak. Törene gazeteciler, İslam Çupi'nin aile bireyleri ve okurları katılacak.

Fenerbahçe camiasında, "Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü ne kupa büyüklüğüdür. Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte. Adı konamaz" sözleriyle hatırlanan Çupi'nin ismi, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın basın tribününe verilmişti.

Ancak Çupi gerçek ününü, spor köşe yazısı türünü edebi standartlara yükseltme çabalarıyla elde etti. "Futbol'un Stendhali" yeteneği ve derin birikimiyle örneğin bir Futbol karşılaşması eleştirisi yazarken foto muhabirlerinin kullandığı kameralardan hareketle okurlarını Nikon tarihinde yolculuğa çıkarabiliyordu. - İstanbul

Kaynak: ANKA

06 Şubat 2012 Pazartesi 15:06

Maltepe, İstanbul, Stendhal, İslam Çupi, Politika, Güncel