Galatasaray, CAS'a Giderse Cezası 2 Yıldan 5 Yıla Çıkabilir

Galatasaray UEFA'dan aldığı men cezasına itiraz için CAS'a giderse cezası 2 ile 5 yıla kadar artabilir.

Galatasaray eğer CAS'a gider, UEFA da karşı itirazda bulunursa Süreyya Ayhan Kop olayında olduğu gibi Sarı-Kırmızılı kulübün cezası 2 ile 5 yıla kadar çıkabilir.

GALATASARAY CAS'A GİDERSE NE OLUR?

Galatasaray'a 2 Mart'ta UEFA Finansal Kontrol Yargı Komisyonu 1 yıl Avrupa'dan men cezası vermişti. Başkan Dursun Özbek, kararı temyize götürüp Divan'a CAS'a başvuracaklarını açıkladı. Eski Başkan Duygun Yarsuvat ise, "CAS'a gitmeyin, ceza artar" dedi. Peki 12 Mart'a dek başvuru hakkı olan G.Saray, CAS'a giderse ne olur? İşte detaylar:

1-) Kulüp, CAS'a gidip cezayı kaldırabilir. CAS'ın ceza arttırma yetkisi yok. Ancak karşı tarafın, yani UEFA'nın itiraz etmemesi gerekiyor. Bu olasılığın gerçekleşmesi için UEFA'nın itiraz hakkını kullanmaması, CAS'ın da Galatasaray'ı haklı bulması gerekiyor.

2-) Galatasaray'ın itirazına 1+1 yıl men isteyen UEFA disiplin müfettişi itiraz eder, konuyu karşı davaya çevirir. Bu durumda Galatasaray için UEFA, 2 yıl veya 5 yıla kadar istekte bulunabilir. CAS, konuyu değerlendirip cezayı arttırabilir.

ÇOK KRİTİK ÖRNEK
Akşam gazetesinde yer alan habere göre Galatasaray'ın CAS olayına ise en can alıcı örnek Süreyya Ayhan Kop olayı... Süreyya doping gerekçesiyle Türkiye'de 4 yıl ceza aldı. Bunu fazla bulup CAS'a gitti. Ancak 8 yıl isteyen Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği de (IAAF) olayı CAS'a taşıdı. CAS dosyayı görüşüp cezayı ömür boyu mene çevirdi.

11 Mart 2016 Cuma 14:26
YORUMLAR (10)
  • Emre : Sen patronu gidip şikayet ediyorsun patron demezmi gel bakalım senin cezan birse beş yaptım diye!
    Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
  • Fb hastası : Gidin cas a gidin de görün ... Bilezikspor aman bileklikspor yani galatasay ne hallere düşüyo. Ondan sonra bilezik de kurtarmayacak sizi.cami önlerinde toplayacaksınız
    Cevap Yaz 5 2 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika