Galeri Diani, Kış Sezonu 6 Ekim'de Başlıyor

Karadeniz'in kıyısındaki Trabzon' da yolları kesişen Ursula ve Yusuf Katipoğlu çiftinin yaşamda ve sanatta birlikteliklerinin görsel şöleni 'BİRİKİM 'adlı resim sergisi GALERİ DİANİ'de.

Galeri Diani, yeni sezonunu1980 yılında İsviçre'nin Wallis yöresi dağlarından gelip, Karadeniz'in kıyısındaki Trabzon' da yolları kesişen Ursula ve Yusuf Katipoğlu çiftinin yaşamda ve sanatta birlikteliklerinin görsel şöleni 'BİRİKİM 'adlı sergisi ile6 Ekim'deaçıyor.

Ursula ve Yusuf Katipoğlu çiftinin 'BİRİKİM' adlı sergisi 6-27 Ekim tarihleri arasında sezon açılış sergisi olarak Galeri Diani'de gerçekleşiyor. Serginin adından da anlaşıldığı üzere sergi, yolları Türkiye'de otuz sekiz yıl önce kesişen iki sanatçının sanatta ve yaşamda birlikteliklerindeki birimlerinden oluşuyor.

Yaşamları boyunca Katipoğlu çifti için zıt kutupların yaşamda birbirini kuvvetle çekmesi bir başarı kaynağı olmuş adeta. Ursula Katipoğlu İsviçre' ninkarlı yamaçlardan sakince ve süzülerek kayan bir kayakçı, Yusuf Katipoğlu yerinde duramayan, sürekli dönüp duran, kendi ipini kendi çeken bir topaçtır…

'Renk benim için her şeydir' diyen Ursula Katipoğlu, sanatsal dilinin tuvale aktarımında her zaman için öncelikle renklerle düşünüp, sonrasında renklerin uyum ahenk ve zıtlığını, açık koyu dengelerini kurup formlarını ona göre yerleştirdiğini belirtiyor. İstanbul'da yaşadığı otuz yılı aşan zaman diliminden sonra ilginçtir ki, o bu şehrin kentsel değişim olgusuna, farklı bir açıdan bakıyor.Şehrin her bir yöresini kaplayan gökdelenlere hafif bir hayranlık duyarak bir tür anıtsal heykel tadında şehir manzaraları yapıyor.

Kıpır kıpır bir sanatçı olanYusuf Katipoğlu ise, ''Her resmim benim için taze bir nefes, ses, koku ve dokulu olmalıdır'' diyecek kadar heyecanla bir tabloya başlar. Her ne kadar ''Resimde ve yaşamımda meselem sadelik üzerine kurulmuştur'' desede hayallerinin define avcısı olduğundan tuvalini, aradığı defineyi bulana kadar kazırcasına işler. Trabzon'da doğup büyüdükten sonra 1963'de Akademiye girerek kendisi gibi Trabzon'lu olan Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesini seçer. İstanbul'da yaşamaya başladığından bu yana, kendine has davranışları, konuşma dili ile Karadeniz'den, Karadenizli olmaktan hiç kopmadan yaşamını ve sanatını tamamen bu iki olguya endeksleyerek üreten bir ressamdır Yusuf Katipoğlu...

Galeri Diani' nin son altı yıldır gelenekselleştirdiği sanatçılar, eleştirmenler ve izleyicilerin katılımıyla gerçekleştirdiği sergi üzerine yapılacak olan söyleşi ise 20 EkimCumartesi 2018 tarihinde gerçekleşecek.

URSULA SOLTERMANN KATİPOĞLU KİMDİR?

Ursula Soltermann Katipoğlu İsviçre'nin Wallis bölgesinde doğdu. Sion Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden mezun oldu. Zurich'de üç sene vitray atölyesi "Maeder" de çalıştı ve renk anlayışını derinleştirdi. Wallis Brig'de üç sene resim öğretmenliği yaptı. Karma sergilere katıldı. İlk kişisel sergisi "Galeri Jodok" Brig'de açtı. 1980'de Türkiye'ye yerleşti. 30'a yakın kişisel sergi açtı. Sayısız karma sergide yer aldı. Eserleri yurtiçi ve yurt dışı birçok koleksiyonda yer almaktadır. Ressam Yusuf Katipoğlu ile halen çalışmalarına Kuzguncuk'taki ev atölyesinde devam ediyor.

YUSUF KATİPOĞLU KİMDİR?

1941 yılında Trabzon'da doğdu. Orta öğrenini burada tamamladıktan sonra. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Atölyesine girdi ve 1968'de mezun oldu. Trabzon'da resim öğretmenliği yaptı. 1975'te Trabzon Güzel Sanatlar Galerisini kurdu ve yöneticiliğini sürdürdü. Ergun Kolbek ile pandomim çalıştı. İsviçreli ressam Ursula Soltermann ile evlendi ve sanat-yaşam birliktelikleri onları hep ileri götürdü. Sanatta 'Söz-Öz-Bilek-Renk' birlikteliğine inanıyor. 50'den fazla kişisel sergi açtı, sayısız karma sergiye katıldı. Eserleri yurtiçi ve yurt dışı birçok koleksiyonda yer almaktadır. Çalışmalarına Kuzguncuk'taki ev atölyesinde devam ediyor.

Kaynak: Bültenler

18 Eylül 2018 Salı 09:39

Karadeniz, Ursula, Trabzon, Kültür Sanat