Ganalı Öğrencilerin Mezuniyet Sevinci

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Sertifika töreninden görüntüler Ganalı öğretmen adaylarına sertifikalarının verilmesi Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ'ın konuşması Ganalı öğretmen adayı Harun Yahya'nın konuşması Ganalı öğrencilerin mezuniyet sevinci Elazığ'da, Fırat Üniversitesi ile TİKA işbirliğinde pedagojik formasyon eğitimi alan Ganalı öğretmen adayları mezun oldu Elazığ'da Fırat Üniversitesi (FÜ) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğinde pedagojik formasyon eğitimi alan Ganalı öğretmen adayları, eğitimlerini başarıyla tamamladı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
Sertifika töreninden görüntüler
Ganalı öğretmen adaylarına sertifikalarının verilmesi
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ'ın konuşması
Ganalı öğretmen adayı Harun Yahya'nın konuşması Ganalı öğrencilerin mezuniyet sevinci
Elazığ'da, Fırat Üniversitesi ile TİKA işbirliğinde pedagojik formasyon eğitimi alan Ganalı öğretmen adayları mezun oldu
Elazığ'da Fırat Üniversitesi (FÜ) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğinde pedagojik formasyon eğitimi alan Ganalı öğretmen adayları, eğitimlerini başarıyla tamamladı.

FÜ Eğitim Fakültesinde 14 hafta süren pedagojik formasyon eğitimini tamamlayan 27 Ganalı öğretmen adayı, Tıp Fakültesinde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Vali Murat Zorluoğlu, törende yaptığı konuşmada, TİKA'nın bur tür eğitim programlarının düzenlenmesinde lokomotif görev gördüğünü belirterek, ülkede bu tür faaliyetlerin gerçekleştiriliyor olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Zorluoğlu, şöyle dedi:

"Bundan yıllar önce Japon Kalkınma Ajansı'nın bir programıyla Japonya'ya gittik. Program çerçevesinde Japonya makamlarının bizi ağırladığı o dönemde doğrusu içimden çok hayıflanmıştım. Neden bizim ülkemizde bu tür faaliyetler ve organizasyonlar yok diye biraz üzülmüştüm. Ama Allah'a hamdolsun bugün başta TİKA olmak üzere birçok kurumumuzla hükümet ve devletimiz dünyanın neredeyse tamamında o benim katıldığım programın üzerinde çok daha büyük ve önemli organizasyonlar yapar hale gelmiştir."

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da Ganalı öğrencilere verilen pedogojik formasyon eğitiminin ve benzer eğitim faaliyetlerinin Türkiye'nin hoşgörüsünün bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Elazığ'ın medreseleriyle, eğitim ve kültürü alt yapısıyla dünyaya örnek olacak illerden biri olduğunu belirten Yanılmaz, "1700 ve 1800'lü yıllarda dünyadaki Müslümanlar için Kur'an-ı Kerim'i güzel okumak isteyenlerin gelip eğitim gördükleri yer Harput'taki Kura Üniversitesi'dir. Türkiye'deki o dönemde yapılmış olan tek üniversitedir. Elazığ eğitim, hoşgörü ve medeniyet kültürüdür." ifadelerini kullandı.

FÜ Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise bu tür eğitim faaliyetlerinin devam edeceğini, TİKA ile işbirliğiyle sağlık alanında yabancı öğrenci kabul etmek için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

"FÜ ve TİKA'ya teşekkür ediyoruz"

Bir çocuk babası Ganalı öğretmen adayı Harun Yahya, imkansızlıklardan dolayı kendi ülkelerinde alamadıkları pedagojik formasyon eğitimini Türkiye'de almanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Yahya, "Elhamdülillah pedagojik formasyon eğitimimizi FÜ'de tamamladık, mutluyuz. Döndüğümüzde öğretmenlik yapacağız. FÜ ve TİKA'ya teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından sertifikalarını alan Ganalı öğretmen adayları, kep fırlatarak mezuniyet sevinci yaşadı.

Kaynak: AA

23 Nisan 2016 Cumartesi 00:40

Fırat Üniversitesi, Kutbeddin Demirdağ, Elazığ, Harun Yahya, Politika, Güncel